Reklama

Reklama

Komorowski: Chcę łagodzić konflikty w koalicji

Prezydent Bronisław Komorowski ze spokojem patrzy na spadające notowania premiera, rządu i Platformy Obywatelskiej, wskazujące na to, że Jarosław Kaczyński ma szanse dojść do władzy. - Taki jest urok demokracji, kwituje w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Komorowski przyznaje, że chce być negocjatorem, który będzie łagodził konflikty w koalicji. Przykład? Przedstawia kompromis w sprawie likwidacji małych sądów: - "Zaproponowałem politykom z PO i z PSL zapis w ustawie o sądach, który wprowadzi obiektywne kryteria dotyczące tworzenia lub likwidowania sądów rejonowych bez ograniczania uprawnień ministra.

Na przykład ustalanie odrębności sądu w zależności od liczby mieszkańców i ilości rozpatrywanych spraw. To rozwiązanie, które nie naraża na szwank systemu sądowniczego, a równocześnie nie ubezwłasnowolnia ministra. Uważam, że zapisanie w ustawie obiektywnych kryteriów tworzenia i znoszenia sądów rejonowych może załagodzić konflikt w koalicji".

Reklama

- "Pokazuję jasno, jakie rozwiązania uważam za optymalne. Nie zależy mi na tym, by rząd lub parlament przyłapać na błędach uzasadniających ewentualne moje weto czy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego", mówi prezydent.

Podobnie w sprawie związków partnerskich.

"Zaproponowałem, by przygotować nowelizację dotychczas obowiązującego prawa. Chodzi na przykład o ułatwienia w uzyskiwaniu informacji o stanie zdrowia partnera czy zwolnienie z podatku spadkowego w razie jego śmierci. Czekam, co zrobią posłowie. Pokazałem kierunek, który nie naraża na zarzut niekonstytucyjności. Zobaczymy, czy parlament z tego skorzysta. Jeśli powstanie rozwiązanie niekonstytucyjne, to wówczas wniosę do Sejmu swój, niemotywowany ideologicznie, projekt.

Dowiedz się więcej na temat: Bronisław Komorowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL