Najpopularniejsze kierunki. Uczelnie toczą bój o studentów

Medycyna, prawo i psychologia – to od lat najbardziej pożądane przez kandydatów na studia kierunki. W przypadku innych to często uczelnie konkurują, by przyciągnąć do siebie przyszłych studentów – pisze "Gazeta Wyborcza".

Uczelnie walczą z niżem demograficznym. "W zeszłym roku maturę zdawało 294 tys. absolwentów szkół średnich, z kolei w tym tylko 272 tys., a niemal co czwarty ją oblał. To oznacza, że można byłoby zamknąć jeden niemały uniwersytet" - czytamy w dzisiejszej "GW".

Reklama

W tym tygodniu rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na bezpłatnych studiach dziennych. Na 15 kierunkach w jednym z białostockich uniwersytetów jest jeszcze 500 wolnych miejsc.

Dodatkowe nabory są głównie na kierunkach humanistycznych i społecznych.

Co w roku 2015 wybierano  najchętniej?

Najwięcej chętnych było na kierunki medyczne. W Szczecinie o jeden indeks na stomatologię starało się 15 osób. Na kierunku lekarskim w Olsztynie na jedno miejsce chętnych było 19 kandydatów, w Bydgoszczy - 29, w Gdańsku na kierunku lekarsko-dentystycznym - 36.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również, ekonomia i psychologia.

Uczelnie, by przyciągnąć studentów na inne kierunki, zazwyczaj oferowały edukacyjne nowości np. na Uniwersytecie Wrocławskim otwarto chemię z toksykologią sądową.

Więcej o tegorocznej rekrutacji w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje