Reklama

Reklama

Newsweek: Kwaśniewski lobbował na rzecz Rosjan

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski wraz z kilkoma współpracownikami lobbował na rzecz rosyjskiej firmy, która chciała przejąć polską Grupę Azoty. Ta transakcja mogła stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. O sprawie czytamy w "Newsweeku".

Chodzi o rosyjska firmę Acron, która produkuje nawozy. Właścicielem holdingu chemicznego jest Wiaczesław Kantor - oligarcha, który w 2007 roku znalazł się na 94. miejscu na liście 100 najbogatszych osób z Europy Środkowej i Wschodniej tygodnika "Wprost".

Kim jest filantrop z Rosji?

Reklama

Jak podkreśla "Newsweek" rosyjski filantrop od dawna zna się z Aleksandrem Kwaśniewskim. Były prezydent Polski odznaczył Rosjanina Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP. Chodziło o przekonanie Władimira Putina do wzięcia udziału w obchodach związanych z wyzwoleniem Auschwitz.

Kantor, jak czytamy na stronach 'Wprost", jest również właścicielem kilku kompleksów wypoczynkowych, fabryki chemicznej w Chinach i terminali portowych w Estonii i okręgu kaliningradzkim.

Oligarcha był również uczestnikiem kilku głośnych afer prywatyzacyjnych z początku lat 90. - podkreśla tygodnik.

"Sprawa jest delikatna"

Zdaniem "Newsweeka" kwestia sprzedaży polskich Azotów rosyjskiemu Acronowi jest delikatna, ponieważ może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Więcej w internetowym wydaniu "Newsweeka".

POLECAMY:

Były prezydent z premedytacją szkodził Polsce? Dołącz do dyskusji na FORUM

Skarb Państwa w obronie polskich Azotów

Rosjanie szykują się do skoku

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy