Reklama

Reklama

"Rz": Eurorodziny wyłudzają 500+

Polscy urzędnicy zaczną weryfikować wnioski o wypłatę 500+, bo z pieniędzy korzystają Polacy mieszkający za granicą, którym świadczenia się nie należą - podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Jak pisze dziennikarka gazety Izabela Kacprzak, "Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uszczelnić system i weryfikować polskich emigrantów, którzy składają wnioski o 500+ poprzez system eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców)".

Reklama

Chodzi o przypadki eurorodzin, które pobierają świadczenie 500+ na dzieci, choć cała rodzina mieszka poza Polską. W takim przypadku - jak przypomina dziennik - świadczenie się nie należy. Problem jednak w tym, że urzędnicy nie mają możliwości zweryfikowania miejsca faktycznego zamieszkania, stąd pole do nadużyć, z którego część rodzin korzysta.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości beneficjent będzie musiał zwrócić pobrane pieniądze wraz z odsetkami. Składając wniosek o 500+ podpisuje się również oświadczenie o odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych informacji. "Rzeczpospolita" przypomina, że grozi za to do trzech lat więzienia.

Świadczenie 500+ otrzymuje już ponad 3,6 mln dzieci.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne