"Rz": Mundury dla wytatuowanych

Czwartkowa "Rzeczpospolita" informuje o zmianach w przepisach dotyczących naboru do wojska. Zgodnie z nowymi zalecaniami MON, służbę w armii będą mogły pełnić osoby z tatuażem na rękach.

Zwolennikiem bardziej liberalnych przepisów jest między innymi Paweł Szramka, poseł Kukiz'15. "Jeśli ktoś jest zdolny do służby i chce poświęcić się ojczyźnie, głupotą jest nie przyjąć go z powodu tatuażu" - zaznacza w rozmowie z dziennikiem.

Reklama

"Rzeczpospolita" wyjaśnia, że jego naciski na MON w tej kwestii przyniosły odpowiedni skutek i resort właśnie kończy prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie wojskowych komisji lekarskich.

Zawiera ono "wykaz chorób lub ułomności uwzględniany przy orzekaniu o zdolności do zawodowej służby wojskowej". Gazeta przypomina, że zawarte w nim wymagania w sprawie tatuaży zaostrzył ówczesny minister obrony Tomasz Siemoniak.

Wcześniej komisje lekarskie mogły podchodzić do tatuaży w indywidualny sposób. "Pamiętam, że toczyła się dyskusja wokół tego przepisu - wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Tomasz Siemoniak. "Uznaliśmy, że skoro armia jest ochotnicza, a o jedno miejsce ubiega się kilkunastu kandydatów, możemy podwyższać kryteria. Nie chciałbym, aby za kilka lat tatuaże mieli członkowie kompanii honorowej, a do tego mogłoby doprowadzić stopniowe poluźnianie wymogów" - argumentuje.

Poseł Szramka uważa jednak, że przepisy nie przyniosły nic dobrego, a szczególnie niezrozumiałe są wymagania dotyczące tatuaży na przedramionach.

Więcej w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy