"Rzeczpospolita": Kosztowny pałac MSZ

Zdaniem NIK Ministerstwo Spraw Zagranicznych słono płaciło za najem nieużywanych pomieszczeń w Pałacu Młodziejowskiego w Warszawie - ustaliła "Rzeczpospolita".

Gazeta przypomina, że Pałac Młodziejowskiego przy ul. Miodowej w Warszawie to jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w Polsce. Został wzniesiony pod koniec XVII wieku. Na nowoczesny biurowiec pałac przekształcono w 2011 roku, a przed rokiem część obiektu postanowiło wynająć MSZ.

Reklama

Umowę na dodatkowy najem powierzchni biurowych i magazynowych o łącznej powierzchni ok. 500 mkw MSZ podpisało w kwietniu 2013 roku. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" resort tłumaczy, że najem biur był to niezbędny "dla potrzeb zespołów konsultacyjnych" zajmujących się budową nowych ambasad, a magazyny służą do przechowywania dokumentacji technicznej i "wartościowych przedmiotów pochodzących z likwidowanych placówek". 

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli do marca 2014 roku MSZ zapłaciło niemal 1,4 mln zł za wynajem biur, które w tym czasie stały puste oraz za magazyny, które były "wykorzystywane w stopniu ograniczonym ze względu na ich niską przydatność". Resort twierdzi, że do budynku wprowadził się natychmiast po wykonaniu niezbędnych prac.

"Rzeczpospolita" przypomina, że to nie pierwsza nieprawidłowość stwierdzona przez NIK w stosunku do MSZ. Przed rokiem NIK zakwestionowała wydatek 300 tys. zł na zakup 28 foteli.

Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje