Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Latem 2020 r. Polacy pojadą do USA bez wiz

Za kilka tygodni zapadnie decyzja o zniesieniu wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych. Będzie to ukoronowanie intensywnej współpracy Polski i USA - donosi we wtorek "Rzeczpospolita". Jak informuje dziennik, wskaźnik odmów wydania wiz spadł już poniżej 3 proc.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że dzięki przywództwu prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy sojusz Stanów Zjednoczonych i Polski jest silniejszy niż kiedykolwiek. 

Reklama

"Cieszę się, że mogę donieść, że Polska zbliża się do spełnienia kryteriów objęcia programem ruchu bezwizowego. Jak dziś mówiłem, kiedy zakończy się ten proces, jesteśmy gotowi bardzo szybko objąć Polskę tym programem" - powiedział Pence.

Wiceprezydent USA przyznał, że kwestia wprowadzenia Polski do programu Visa Waiver zostanie ogłoszona "w kontekście" wizyty Donalda Trumpa w naszym kraju. Ta - jak zaznaczył - ma nastąpić jesienią. Podkreślił też, że na rozpoczęcie procedury znoszenia wiz trzeba poczekać do 30 września. Wtedy ma się okazać, czy wskaźnik odmów wizowych spadł poniżej 3 proc.

Tymczasem "Rzeczpospolita" dowiedziała się w źródłach amerykańskich, że według stanu na koniec ubiegłego tygodnia Polska już była poniżej tego progu. Obliczenia - jak donosi dziennik - zostały przeprowadzone specjalnie przed przyjazdem Pence'a do Polski.

"Wskaźnik odmów stale spada i jest bardzo mało prawdopodobne, aby zaczął rosnąć we wrześniu. Dlatego można powiedzieć, że Polska spełnia najważniejsze kryterium zniesienia wiz" - zapewnili rozmówcy "Rzeczpospolitej".

Jak wskazuje gazeta, ze względu na amerykańskie procedury wizy zostaną zniesione najpewniej w ciągu sześciu miesięcy, czyli przed najbliższym sezonem letnim.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne