Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Partie milczą na temat finansów

Organizacja pozarządowa Sieć Obywatelska Watchdog doniosła do prokuratury na partie, które odmówiły podania swoich wydatków. Złożyła też skargę do sądu i pierwszą batalię już wygrała - pisze "Rzeczpospolita".

"Politycy deklarują, że są za jawnością finansów partii, więc sprawdziliśmy i zostaliśmy nieprzyjemnie zaskoczeni" - mówi Szymon Osowski z Watchdog. Odmówiono nam udostępnienia faktur i umów - dodaje.

Reklama

Organizacja zwróciła się do 5 partii: PO, PiS, SLD, PSL i Ruchu Palikota (dziś Twój Ruch) o wgląd w faktury opłacone przez nie w styczniu i lutym, a także umowy na zlecone badania opinii publicznej i ich wyniki (za okres styczeń-maj).

Jednak wszyscy, od prawicy do lewicy, jak jeden mąż, odmówili. Sieć złożyła więc doniesienia do śledczych na każde z ugrupowań, podejrzewając naruszenie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Trafiły do 2 prokuratur rejonowych w stolicy, które wszczęły postępowania sprawdzające.

Z kolei do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie trafiły skargi na bezczynność partii. W piątek sąd rozpatrzył tą dotyczącą PiS i orzekł, że wydatki partii i dokumenty, o które występowała organizacja są informacją publiczną. W kolejce są pozostałe skargi.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: partie polityczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje