Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Polacy w depresyjnym dołku

Z badań rynku wynika, że Polacy kupili w ubiegłym roku 19 mln opakowań leków przeciwdepresyjnych wypisanych na receptę. Na środki służące poprawie nastroju wydaje się w Polsce już prawie tyle samo, co na leki przeciwbólowe - alarmuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

W porównaniu z 2014 r. ta liczba zwiększyła się o 1,1 mln, a z 2013 r. - o ponad 2,6 mln - wynika z danych zebranych przez firmę IMS Health, do których dotarła "Rzeczpospolita".

Wyższa jest też wartość kupowanych antydepresantów. W 2015 r. wyniosła ona 301,2 mln zł. Rok wcześniej ta kwota była o 22,1 mln zł niższa.

"Rzeczpospolita" cytuje opinię prof. Piotra Gałeckiego, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii i kierownika Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który podkreśla, że w leczeniu depresji nie stosuje się tylko klasycznych leków przeciwdepresyjnych. "Sięga się też po leki nasenne, sedatywne i uspokajające" - mówi Gałecki.

Reklama

"Rośnie świadomość społeczna depresji, a leki są też dostępniejsze cenowo" - zaznacza profesor.

"Większa sprzedaż to głównie twardy dowód na to, że wzrasta liczba zaburzeń psychicznych. Odpowiadają za to czynniki środowiskowe: zmieniający się model rodziny i coraz większa dynamika życia" - podsumowuje "Rzeczpospolita".

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje