Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Repatriacja nie uratuje polskiej demografii

Uchwalona w 2000 r. ustawa o repatriacji jest niemal martwa - wynika z raportu o imigracji, przygotowanego przez Fundację Republikańską, na który powołuje się dziennik "Rzeczpospolita".

Repatriacja nie uratuje polskiej demografii. Trzeba na szerszą skalę wykorzystać inne narzędzia -  twierdzi dziennik.  - Ten sposób sprowadzania Polaków się nie powiódł - powiedział gazecie  wiceprezes fundacji Stanisław Knaflewski.

Reklama

Chodzi o to, że ustawa dotyczy tylko osób przebywających w azjatyckiej części byłego ZSRR (jest ich tam zdecydowanie mniej, niż na dawnych polskich Kresach), poza tym ciężar opieki nad wracającymi do kraju spoczywa na samorządach, które mają inne priorytety. W efekcie, jak wynika z danych MSW, w latach 2001-2013 udało się w kraju osiedlić zaledwie 4,6 tys. repatriantów.

Ta forma ściągania imigrantów nie jest przydatna w realizacji na istotną skalę celów demograficznych Polski -  oceniają eksperci. Znacznie lepiej sprawdza się Karta Polaka. Od 2008 r. otrzymało ją już prawie 120 tys. osób.  Ponad 90 proc. z nich to obywatele Ukrainy i Białorusi. A w krajach b. ZSRR żyje ok. 2,5 mln osób pochodzenia polskiego.


Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje