"Rzeczpospolita": Rząd oszczędza na najmłodszych

Do 2,3 mln - czyli o 200 tys. - zmalała liczba najmłodszych otrzymujących w 2013 r. zasiłki rodzinne, wynika z danych resortu pracy, do których dotarła "Rzeczpospolita".

Stało się tak, mimo że rząd podniósł w listopadzie 2012 r. - pierwszy raz po ośmiu latach od momentu uruchomienia obecnego systemu wspierania rodzin - kryterium dochodowe uprawniające do pomocy. Wzrosło ono jednak zaledwie o 6,9 proc. - z 504 do 539 zł netto na osobę w rodzinie (w listopadzie br. przewidziana jest kolejna podwyżka).

Reklama

Z danych ministerstwa wynika też, że po wprowadzeniu od stycznia ub.r. kryterium dochodowego uprawniającego do tzw. becikowego, prawo do niego straciło aż 100 tys. rodziców. Budżet zaoszczędził na tym ok. 100 mln zł.

Wydatki na świadczenia rodzinne wyniosły w ub.r. zaledwie 7,4 mld zł, podaje "Rz" i porównuje, że to o 700 mln zł mniej niż w 2004 r. W tym czasie nasz PKB wzrósł niemal o połowę, co najlepiej obrazuje fakt jak bardzo zmniejszyła się wartość pomocy budżetu dla rodzin.

"Taka polityka wydaje się kontrowersyjna w świetle międzynarodowych zestawień dotyczących demografii i wsparcia dla rodzin" - podkreśla gazeta, przypominając, że pod względem dzietności Polska zajmuje na świecie czwartek miejsce od końca. Inne kraje europejskie stosują niemal powszechnie system wspierania rodzin zasiłkami.

Więcej na ten temat - na stronach "Rzeczpospolitej"


Dowiedz się więcej na temat: zasiłek rodzinny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje