"Rzeczpospolita": W Polsce nie potrafimy posługiwać się komputerem?

"Polacy, cyfrowi analfabeci" - alarmuje "Rzeczpospolita" powołując się na opublikowaną właśnie przez OECD analizę poświęconą edukacji i nowym technologiom.

Co drugi dorosły w naszym kraju nie ma podstawowych umiejętności informatycznych. To najgorszy wynik spośród wysoko rozwiniętych państw - wynika z sondażu OECD, o którym napisała gazeta.

Reklama

Autorzy publikacji postanowili sprawdzić, jak osoby od 16 do 65 lat radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, mając do dyspozycji zdobycze najnowszej techniki.

Wyniki? 24 procent Polaków wycofało się z badania, a kolejnych 26 procent potknęło się na podstawowych zagadnieniach, bo - jak wynika z analizy - nigdy nie miało doświadczenia w pracy z komputerem.

To najgorszy wynik spośród przebadanych państw. Lepszy wynik osiągnęli nie tylko Holendrzy czy Niemcy, ale też Czesi i Słowacy.

Dlaczego jesteśmy "cyfrowymi analfabetami"? Wynika to między innymi z faktu, że w Polsce nikt nie wymaga od pracowników tzw. europejskiego certyfikatu umiejętności komputerowych. Dokument potwierdza podstawowe umiejętności korzystania z komputera.

Eksperci wskazują również na inne przyczyny, jak bierność nauczycieli, którzy niechętnie podnoszą kwalifikacje w tym zakresie oraz jakość szkoleń finansowanych z funduszów unijnych.

Dodatkowo akcentuje się fakt, że blisko 40 procent Polaków nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu. Czechom i Słowakom taką się udało się zbudować - pisze "Rzeczpospolita".   

Dowiedz się więcej na temat: polska cyfrowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje