Reklama

Reklama

Umorzono śledztwo ws. teczki abp. Wielgusa

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie domniemanego sfałszowania materiałów z teczki abp Stanisława Wielgusa. Wątek fałszerstwa się przedawnił, a w innych nie dopatrzono się przestępstwa - donosi "Rzeczpospolita".

Gazeta przypomina, że postępowanie było wszczęte z zawiadomienia 17 osób, w tym byłego senatora Adama Bieli. Według autorów zawiadomienia, przy upublicznieniu zawartości teczki arcybiskupa doszło do nadużyć, m.in. ze strony IPN. Autorzy doniesienia wskazywali też na możliwość fałszerstwa.

Reklama

- Wątek sfałszowania teczki umorzyliśmy z powodu przedawnienia karalności czynu, a dotyczący przekroczenia uprawnień przez przedstawicieli IPN - z braku cech przestępstwa - wyjaśnia na łamach gazety rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Katarzyna Szeska.

Na początku 2007 r. "Gazeta Polska" ujawniła zawartość teczki abp Wielgusa. Wynikało z niej, że w 1973 r. arcybiskup miał zobowiązać się do współpracy z wywiadem PRL. Sprawę badały dwie komisje - kościelna i utworzona przez Rzecznika Praw Obywatelskich - i obie uznały, że są dowody na podpisanie przez arcybiskupa zobowiązania do współpracy. Po tych wydarzeniach abp Wielgus zrezygnował z funkcji metropolity warszawskiego.

Dowiedz się więcej na temat: umorzenie | teczki | FAŁSZERSTWA | przestępstwa | śledztwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje