Reklama

Reklama

Zakryta twarz polskiej biedy

6,7 proc. polskiego społeczeństwa żyje w skrajnej biedzie, a 16-17 proc. w umiarkowanym ubóstwie - wynika z danych GUS. Problem ten - według socjologów PAN - jest jednak marginalizowany i niechętnie się o nim mówi, a odpowiedzialnością za życie w bardzo skromnych warunkach obarcza się "niezaradnych życiowo" Polaków. O zakrytej twarzy polskiej biedy pisze "Gazeta Wyborcza".

W Polsce umacnia się tendencja do obarczania odpowiedzialnością za biedę samych poszkodowanych. Coraz częściej oceniamy, że wynika to z niezaradności życiowej, bezradności, lenistwa i alkoholizmu - wynika z sondażu CBOS z 2012 roku.

Reklama

Badacze z Polskiej Akademii Nauk sprawdzili, jak postrzegają ubóstwo różne grupy. Wyniki tych badań, opublikowane w książce "Dyskursy ubóstwa i wykluczenia społecznego", wyraźnie pokazują, że problem biedy jest w Polsce przemilczany.

Lekceważenie i pogarda

Z wywiadów przeprowadzonych z osobami dotkniętymi tym problemem wynika, że najtrudniejszym doświadczeniem życia w ubóstwie są dla wielu negatywne reakcje otoczenia - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Często spotykają się oni z lekceważeniem i pogardą, a na co dzień towarzyszy im niepewność i strach.

"To przejmujące, gdy ludzie opowiadają, że nawet wchodząc do sklepu, czują się gorsi, na starcie podejrzani, że mogą coś ukraść" - mówi prof. Elżbieta Tarkowska, socjolog.

Największe obawy Polaków

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie INTERIA.PL przez Instytut Badania Opinii Homo Homini, Polacy najbardziej boją się utraty pracy (51 proc.), choroby własnej (40 proc.), głodowej emerytury (39 proc.) oraz choroby najbliższych (33 proc.).

Powodem do wstydu jest między innymi utrata pracy (9,6 proc. badanych) oraz pozostanie na garnuszku rodziców (5,2 proc. badanych).

Prawie połowa ankietowanych (42 proc.) uważa, że do godnego życia w Polsce wystarczą zarobki 2-3 tys. złotych netto. 21 proc. respondentów stwierdza, że wystarczą zarobki rzędu 1-2 tys. netto.

Szczegółowe wyniki badań znajdziesz w raporcie "Jacy jesteśmy? Polacy sami o sobie"

EKM

POLECAMY:

Raport "Jacy jesteśmy? Polacy sami o sobie":

Powody do wstydu

Ile trzeba zarabiać, żeby godnie żyć w Polsce?

Kto ma w Polsce najtrudniej?

Sukces po polsku: Założyć rodzinę i mieć dobrą pracę

Która grupa zawodowa bierze najczęściej łapówki?

Które instytucje cieszą się największym zaufaniem Polaków?

Dowiedz się więcej na temat: Homo Homini | sondaże | bieda | utrata pracy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje