Zmiany dot. recept na leki psychotropowe. Krótsze kolejki do lekarza?

Od dziś pacjenci, którym przepisano leki psychotropowe i preparaty zawierające środki odurzające, będą mieli 30 dni na wykupienie recepty. Wydłużenie czasu o dwa tygodnie ma odciążyć lekarzy od zbyt częstych wizyt pacjentów, a także zagwarantować bezpieczny obrót psychotropami - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wśród zmian wprowadzonych przez ministra zdrowia - poza wydłużeniem czasu na realizację recepty na leki niezbędne m.in. w leczeniu depresji czy nerwicy lękowej - jest również wydłużenie czasu , na jaki jednorazowo może być dokonana preskrypcja. Oznacza to, że lekarz będzie mógł wystawić do trzech recept na następujące po sobie okresy stosowania - jednak nie dłużej niż na 90 dni.

Reklama

Jak podkreśla w rozmowie z "Rz" psychiatra Mariusz Suchciński, ograniczenia w wystawianiu recept sprawiały, że wydłużały się kolejki do specjalistów.

Nowe zasady mają to zmienić, a także odciążyć lekarzy od zbyt częstych wizyt pacjentów, którzy rejestrowali się na wizytę tylko w celu pozyskania recepty.

Zmiany dotyczą substancji z grupy I-N, tj. acetrofina, benzylomorfina, betametadol, heroina i kokaina, a także II-P, do której należą amfetamina, fenetylina czy ketamina.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje