Reklama

Reklama

Beatyfikacja Jana Pawła II

Benedykt XVI: Jan Paweł II kochał świat pracy

Benedykt XVI przypomniał, że Jan Paweł II okazywał miłość światu pracy. Z udziałem 8 tysięcy pielgrzymów z włoskiego miasta Terni w Watykanie odbyły się w sobotę obchody 30.rocznicy wizyty polskiego papieża w tamtejszej hucie i spotkania z robotnikami.

Dzień wizyty polskiego papieża w Kombinacie Metalurgicznym w Terni - 19 marca 1981 roku to jedna z najważniejszych dat jego pontyfikatu. Od tamtego wydarzenia w uroczystość świętego Józefa Jan Paweł II odwiedzał co roku fabryki, wielkie zakłady, spotykał się z ludźmi pracy.

Reklama

O więzach, jakie łączyły go ze światem pracy przypomniał Benedykt XVI, który w przemówieniu do uczestników pielgrzymki z Terni podkreślił: "Licznie przybyliście na to spotkanie z okazji 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II".

"Dziś chcę wspominać go w sposób szczególny ze względu na jego miłość do świata pracy; słyszymy niemal, jak powtarza pierwsze słowa, które wypowiedział zaraz po przybyciu do Terni: +Głównym celem tej wizyty, która przypada w uroczystość świętego Józefa, jest dodanie otuchy wszystkim ludziom pracy i wyrażenie im mojej solidarności, mojej przyjaźni i mojej miłości+. Podpisuję się pod tymi uczuciami"- zapewnił Benedykt XVI.

Przypomniał, że podczas odwiedzin w mieście w Umbrii polski papież mówił o "Ewangelii pracy" stwierdzając, że została ona "napisana przede wszystkim przez fakt, że Syn Boży, stawszy się człowiekiem, własnymi rękami pracował" i że "prawdziwa praca fizyczna wypełniła większą część Jego życia na ziemi i weszła w dzieło Odkupienia człowieka i świata".

"Już to mówi nam o godności pracy, o specyficznej godności pracy człowieka, która jest częścią samej tajemnicy Odkupienia" - zauważył Benedykt XVI. Następnie dodał : "Ważne jest, by zrozumieć pracę w tej chrześcijańskiej perspektywie. Często bowiem widzi się w niej tylko narzędzie zarobku, jeśli nie wręcz niekiedy na świecie środek wyzysku, a więc obrazę samej godności osoby".

"Chciałbym też wspomnieć o problemie pracy w niedzielę. Niestety w naszych społeczeństwach rytm konsumpcji grozi odebraniem nam także sensu święta i niedzieli jako dnia Pańskiego i wspólnoty" - ocenił Benedykt XVI.

Dowiedz się więcej na temat: wizyta | Benedykt XVI | Jan Paweł II

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje