Reklama

Reklama

"The Times": Brexit nie zakłóci swobody wjazdu unijnych imigrantów

Według "The Times", nawet po brexicie obywatele Unii będą mogli swobodnie wjeżdżać i osiedlać się na terytorium Wielkiej Brytanii. Limitowany będzie jedynie dostęp do miejsc pracy.

Jak podaje "The Times", brytyjski rząd chce się skupić na dostępie imigrantów do zasiłków i miejsc pracy, a nie na kontrolowaniu samego wjazdu do kraju. 

Reklama

Według planu, nie będzie wiz, a zwykła kontrola paszportowa. Po jej przejściu Polak, Francuz czy obywatel Rumunii, będzie mógł wjechać do Wielkiej Brytanii i zostać tak długo, jak tylko zechce, również po to, by szukać pracy.

Aby dostać pracę, najprawdopodobniej wymagane będzie pozwolenie ze strony rządu, a ich liczba ma być ograniczona i zróżnicowana w zależności od sektora gospodarki. Inaczej wyglądać będą procedury ubiegania się o pracę na farmie, a inaczej rekrutacja do banku.  

Co więcej, pracodawcy będą zachęcani do wybierania brytyjskich pracowników, bo wydanie pozwolenia dla imigranta będzie się dla nich wiązało z opłatą.

"The Times" pisze, że na razie kwestia dostępu nowych unijnych pracowników do zasiłków nie jest jasna, choć przypomina, iż w przeszłości politycy sugerowali czteroletni okres przejściowy, podczas którego dostęp do świadczeń byłby dla przybyszów zablokowany.

Projekt ujrzy światło dzienne w ciągu kilku tygodni.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje