19 lipca 2018: Fakty dnia

Trudna sytuacja pogodowa na południu, ekspresowe tempo kolejnych zmian w SN i KRS oraz zamknięte kąpieliska nad Bałtykiem - zobacz, co jeszcze przyniósł dzień.

Trudna sytuacja pogodowa

Kilkanaście hektarów lasu zniszczyła trąba powietrzna, która przeszła nad terenem Nadleśnictwa Stare Jabłonki - podała w czwartek Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Leśnicy apelują, żeby nie wchodzić w ten rejon do czasu usunięcia szkód.

Reklama

W kraju otrzymuje się też trudna sytuacja pogodowa. W ostatnich dniach w wielu regionach kraju, w tym w Małopolsce, wystąpiły ulewne opady deszczu, skutkujące m.in. podtopieniami.

Na terenie całego powiatu limanowskiego od środy wieczorem obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Podtopionych jest wiele budynków i dróg. Wojewoda małopolski zwołał sztab kryzysowy.

"Na południe kraju udają się dodatkowe siły, które mają na celu ewentualne wsparcie" - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że służby będą czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców.

Jak informowała w czwartek rano straż. Po wichurach i ulewach straż pożarna interweniowała wczoraj ponad 1400 razy. Najwięcej interwencji, ponad 400, było właśnie w województwie małopolskim. Strażacy wielokrotnie wzywani byli również w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz łódzkim.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Ekspresowe tempo kolejnych zmian w SN i KRS

W czwartek po południu zebrała się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, aby omówić projekt PiS nowelizujący ustawy o SN, KRS, sądach i prokuraturze. Rano nad projektem w I czytaniu debatował Sejm. II czytanie przewidziane jest jeszcze w czwartek późnym wieczorem, a przepisy dot. SN i KRS wejdą w życie dzień po ogłoszeniu ustawy.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

KE: Pięć postępowań i jedno ponaglenie wobec Polski

Komisja Europejska rozpoczęła przeciwko Polsce pięć postępowań o naruszenie unijnego prawa bądź niewdrożenie przepisów. Ponadto wysłała jedno ponaglenie. Polska ma dwa miesiące na nadrobienie zaległości.

Postępowania i upomnienie obejmują różne dziedziny. Pierwsze dotyczy naruszenia unijnych przepisów środowiskowych i braku zabezpieczeń miejsc szczególnie chronionych. Drugie upomnienie dotyczy recyklingu i utylizacji starych samochodów, wycofanych z eksploatacji. W trzecim postępowaniu Bruksela zarzuca niepełne wdrożenie do polskiego prawodawstwa unijnych przepisów, dotyczących cyberbezpieczeństwa. Czwarte upomnienie dotyczy przepisów regulujących pobyt studentów i badaczy spoza Unii Europejskiej. W piątym postępowaniu Komisja poinformowała, że Polska wraz z pozostałymi ośmioma krajami nie przysłała informacji o wdrożeniu systemów informujących o sytuacji na drogach.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Zarzuty wobec byłego szefa CBA

Były szef CBA Paweł Wojtunik usłyszał w czwartek w krakowskiej prokuraturze zarzuty. Jak poinformował prok. Zbigniew Gabryś z Prokuratury Regionalnej w Krakowie, dotyczą m.in. niedopełnienia obowiązków, niszczenia dowodów i działania na szkodę interesu publicznego.

"Na podstawie ogłoszonego mi zarzutu mogę powiedzieć tylko to, że jestem podejrzany o utrudnianie postępowania przygotowawczego i niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień w okresie od ok. połowy 2011 r. do połowy 2015 r. W związku  z tym, że dotyczy to prawie całego okresu, kiedy pełniłem funkcję szefa CBA, ciężko mi się do tego odnieść" - komentował Wojtunik.

Więcej czytaj tutaj

Putin: Szczyt w Helsinkach udany

Prezydent Rosji Władimir Putin określił jako udany szczyt w Helsinkach, na którym spotkał się z przywódcą USA Donaldem Trumpem.

Przyznał, że na poniedziałkowym spotkaniu z Trumpem "przy wszystkich różnicach poglądów" obaj zgodzili się, że "stan stosunków rosyjsko-amerykańskich jest nadzwyczaj niezadowalający". 

Byłoby naiwne sądzić, że problemy, które nagromadziły się przez lata, zostaną rozwiązane w ciągu kilku godzin, ale na to nikt nie liczył" - zauważył Putin. Wyraził opinię, że "rozpoczęto drogę do pozytywnych zmian" i że spotkanie z Trumpem było "ogółem udane i doprowadziło do korzystnych ustaleń". Jednak zastrzegł, że "pewne siły w Ameryce starają się pomniejszyć i dezawuować rezultaty spotkania w Helsinkach". "Zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie" - powiedział.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Sanepid zamyka kąpieliska nad Bałtykiem

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku wydał ostrzeżenie dla osób korzystających z kąpieli w otwartych wodach Bałtyku. Jak głosi komunikat, "nie należy korzystać z kąpieli w wodach mętnych, które mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach". Znajdować się w nich mogą groźne dla człowieka bakterie - sinice.

Zamknięte kąpieliska to: Chałupy wejście nr 22; Chłapowo wejście nr 12 i 13; Dębki wejście nr 19; Jastrzębia Góra wejście nr 22, 23 i 25; Karwia wejście nr 43 i 45; Karwieńskie Błoto Drugie wejście nr 11; Ostrowo wejście nr 35; Władysławowo wejście nr 3, 4, 6, 9, 10.

Więcej czytaj tutaj

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje