Reklama

Reklama

22 sierpień 2018: Fakty dnia

KRS przyspiesza sprawę wyboru nowych sędziów do SN, eksperci alarmują w sprawie resztek konstrukcji mostu w Genui, a sąd utajnia proces w sprawie wypadku Beaty Szydło. Zobacz, co jeszcze przyniósł dzień.

Wybór sędziów do SN. KRS przyspiesza sprawę

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur zwołał posiedzenie Rady w dniach 23, 24, 27 i 28 sierpnia - poinformowało w środę w komunikacie Biuro KRS. W środę wysłuchania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego zakończyły zespoły Rady.

Przewodniczący KRS podczas środowego briefingu powiedział dziennikarzom, że w sprawie wyłonienia sędziów do SN Rada działa poza porządkiem posiedzeń przyjętym przed wakacjami.

Reklama

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Eksperci alarmują ws. resztek mostu w Geniu

Pozostałości mostu w Genui, który runął 14 sierpnia, mogą się zawalić - ostrzegli w środę eksperci. Specjalny komisarz ds. kryzysu w mieście w liście do zarządcy autostrad napisał, że resztki konstrukcji trzeba pilnie zabezpieczyć albo natychmiast zburzyć.

Powołany na stanowisko komisarza po katastrofie w Genui przewodniczący władz regionu Liguria Giovanni Toti zażądał od firmy Autostrade per l'Italia wyjaśnień, jakie działania zamierza podjąć w sprawie resztek wiaduktu Morandiego, gdzie zginęły 43 osoby.  

Zagrożenie rośnie - tak Toti podsumował stan konstrukcji. Ponadto pojawiły się informacje o tym, że resztki wiaduktu trzeszczą.  

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Wypadek Szydło. Proces częściowo utajniony


Proces w sprawie wypadku premier Beaty Szydło ma być w części utajniony - dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM. Chodzi o to, by podczas przewodu sądowego na jaw nie wyszły informacje zagrażające szeroko pojętemu bezpieczeństwu państwa.
Więcej na ten temat czytaj tutaj

Jaki: Komisja odzyskała 6,5 mln zł

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji właśnie odzyskała od gen. Mariana Robełka 6,5 mln zł - poinformował w środę szef komisji Patryk Jaki. Pieniądze te, to zwrot nienależnego świadczenia za nieruchomość przy Mokotowskiej 40.

Na początku sierpnia komisja weryfikacyjna stwierdziła ws. nieruchomości położonej przy ulicy Mokotowskiej 40 w Warszawie nieważność decyzji prezydent m.st. Warszawy z 2012 r. w zakresie udziału, którego użytkownikami wieczystymi byli beneficjenci reprywatyzacji, czyli Danuta i Marian Robełek oraz spółka Plater. Jaki poinformował wówczas, że komisja postanowiła nałożyć na spółkę Plater obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w kwocie ponad 6 mln zł na rzecz miasta. Jednocześnie komisja nakazała również Danucie i Marianowi Robełek zwrot na rzecz miasta ponad 6 mln zł.

Więcej czytaj tutaj

Bolton ostrzega: USA zareagują bardzo ostro

USA "bardzo ostro" zareagują, jeśli reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada użyje broni chemicznej w prowincji Idlib na północnym zachodzie kraju - powiedział w środę w Jerozolimie doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Co dalej z brexitem? Ścierają się sprzeczne koncepcje

Coraz więcej Brytyjczyków domaga się drugiego referendum w sprawie brexitu. Rośnie także prawdopodobieństwo opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez żadnej umowy. Co to oznacza dla Polaków? - Wszystko zależy od tego, kto będzie rządził Wielką Brytanią - mówi Interii Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Coraz więcej pokrzywdzonych przez ginekologa z Zabrza

Już 13 kobiet zgłosiło się na policję jako pokrzywdzone przez ginekologa z Zabrza, podejrzanego o gwałty na pacjentkach - podała w środę tamtejsza policja. Według dotychczasowych ustaleń śledztwa, proceder mógł trwać od 2012 r.

"Łącznie z pięcioma kobietami, w sprawie których ginekolog usłyszał już zarzuty, zgłosiło się dotąd 13 pań. Apel nadawany w mediach dociera do kobiet, decydują się przyjść na policję i złożyć zeznania" - powiedziała rzeczniczka zabrzańskiej policji, starszy sierżant Agnieszka Żyłka.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Skutki upałów w Polsce. Ekstremalne zjawiska, sinice i śnięcia ryb

Ekstremalne zjawiska pogodowe, susza, więcej szkodników roślin, dłuższe zakwity sinic czy częstsze śnięcia ryb - to możliwe skutki zmian klimatycznych i upałów w Polsce. Zdaniem niektórych naukowców, tegoroczna fala upałów na świecie sprawi, że cały 2018 rok będzie wyjątkowo gorący.

Więcej na ten temat czytaj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje