Austria przywraca kontrole graniczne

W związku z kryzysem imigracyjnym od północy z wtorku na środę w Austrii możliwe będzie przeprowadzanie kontroli granicznych. Zarządzenie w tej sprawie rząd austriacki wydał we wtorek po południu.

Austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner wystosowała pismo do unijnego komisarza ds. migracji Dimitrisa Awramopulosa, oficjalnie informując o tymczasowym przywróceniu kontroli granicznych - poinformował austriacki resort spraw wewnętrznych. Kontrole mają być skoncentrowane na granicach z Węgrami, Włochami, Słowenią i Słowacją.

Mikl-Leitner podkreśliła, że Austria chce elastycznie reagować na napływ migrantów i na przemyt ludzi. Zapewniła, że intensywność kontroli granicznych będzie uzależniona od wymogów bezpieczeństwa.

Reklama

Kanclerz Austrii Werner Faymann, który we wtorek spotkał się w Berlinie z szefową rządu Niemiec Angelą Merkel, podkreślił, że podczas przyjmowania uchodźców należy w przyszłości lepiej weryfikować, kto ma prawo do azylu. Wskazał, że obecnie w Austrii pod opieką państwa jest więcej uchodźców niż w Niemczech.

Mikl-Leitner zaakcentowała w piśmie do Awramopulosa, wskazując na ustawodawstwo Unii, że "azylanci muszą pogodzić się z tym, iż nie mogą sobie wybierać kraju członkowskiego UE, w którym zapewniona zostanie im ochrona". Wyraziła też przekonanie, że jednolite unijne ramy prawne mogą funkcjonować tylko pod warunkiem, iż wszystkie państwa solidarnie wezmą na siebie wspólną odpowiedzialność.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje