Reklama

Reklama

Ekspert: UE powinna się odciąć od retoryki antyimigracyjnej

Zarówno UE jak i poszczególne państwa UE powinny jasno się odciąć, od retoryki antyimigracyjnej, którą słyszymy od skrajnie prawicowych partii w Europie - powiedział Sergio Carrera z Center for European Policy Studies w Brukseli, komentując decyzje, które zapadły dziś na szczycie UE ws. imigrantów przeprawiających się przez Morze Śródziemne.

- Dobrze, że zrobiono ten krok ale nie jest to krok ambitny. Musimy zadać pytanie jak zamierzamy wydać pieniądze, które obiecano - powiedział Sergio Carrera z Center for European Policy Studies w Brukseli.

Reklama

- Przyznaję, że mamy do czynienia z drażliwym politycznie tematem, ale to w istocie kwestia obowiązków wynikających z prawa i fundamentów UE, opartych na prawach człowieka - wyjaśniał Carrera.

W czwartek na szczycie UE przywódcy unijni zgodzili się na potrojenie funduszy na prowadzoną od listopada ubiegłego roku operację patrolowania Morza Śródziemnego Tryton. Zastąpiła ona uruchomioną w 2013 r. przez Włochów misję Mare Nostrum, która była bardzo ostro krytykowana przez włoską prawicę. Ksenofobiczna Liga Północna twierdziła, że właśnie z powodu tych działań imigranci tym chętniej wypływają w morze - bo mają pewność, że otrzymają pomoc.

Przybranie w tym roku fali uchodźców i wzrost liczby ofiar wśród usiłujących się dostać na brzeg UE drogą morską z Afryki unaoczniły jednak, że działanie prowadzone w ramach Trytona to za mało. Przywódcy unijni, którzy na czwartkowym szczycie zdecydowali się na trzykrotne podniesienie budżetu operacji, podkreślali, że nie zmieni się jej mandat.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne