Reklama

Reklama

Ewa Kopacz: "Polska przyjmie tylko uchodźców. Nie będzie ich zbyt wielu"

Polska przyjmie tylko uchodźców, a nie emigrantów ekonomicznych i nie będzie ich zbyt wielu - zdeklarowała premier Ewa Kopacz w niedzielę w oświadczeniu wyemitowanym w TVP.

"Polska przyjmie tylko uchodźców, a nie emigrantów ekonomicznych, i już dziś mogę powiedzieć - nie będzie ich zbyt wielu. Z całą pewnością mniej, niż w latach 90., gdy Polska przyjęła ponad 80 tys. uchodźców z Czeczenii" - podkreśliła premier.

Reklama

"Dziś już nawet o tym nie pamiętamy" - dodała szefowa rządu.

Zapewniła, że w obliczu największego po II wojnie światowej kryzysu migracyjnego sprawy bezpieczeństwa oraz spokój polskich rodzin są dla niej wartością nadrzędną.

"Nie widzę jednak sprzeczności w tym, że dbając o bezpieczeństwo własnych obywateli, oferuję pomoc ratującym swoje życie, uciekającym z terenów wojny" - podkreśliła Kopacz.

Jak dodała, polski rząd nie musi, ale powinien "w obliczu solidarności z Europą, której częścią jesteśmy, wesprzeć działania innych".

"Nie możemy udawać, że nas to nie dotyczy" - oświadczyła premier.

Nie podsycać lęków i nie straszyć

Kopacz zaapelowała do partii politycznych w wystąpieniu telewizyjnym dotyczącym problemu uchodźców, aby "nie  podsycały niepotrzebnych lęków i nie straszyły". Jak podkreśliła, rozwiązanie tego problemu leży również w naszym interesie.

"Apeluję do partii politycznych, aby nie podsycały niepotrzebnych lęków i nie straszyły. Nasz udział w rozwiązywaniu poważnego europejskiego problemu jest również w naszym interesie" - powiedziała w swoim niedzielnym wystąpieniu telewizyjnym Kopacz.

Zapowiedziała również, że w negocjacjach w sprawie liczby uchodźców, których miałaby przyjąć Polska, będą postawione konkretne warunki.

"Chcę państwa zapewnić, że w negocjacjach, które teraz toczymy stawiamy konkretne warunki: rozdzielenie uchodźców od emigrantów ekonomicznych, uszczelnienie zewnętrznych granic UE oraz pełna kontrola naszych służb nad osobami, które przyjmiemy. Polska jest i będzie bezpieczna. Polska jest i będzie proeuropejska. Polska jest i będzie tolerancyjna" - oświadczyła premier.

"Prowadzimy wiarygodną politykę w Europie"

Od Polski oczekuje się gestu solidarności przy przyjęciu uchodźców w naszym kraju - zaznaczyła  premier Kopacz. Liczba uchodźców będzie drobnym ułamkiem całości - zapewniła. Przypomniała, że za ich pobyt zapłaci Unia Europejska.

W niedzielnym wystąpieniu Kopacz podkreśliła, że jesteśmy częścią Europy i dzięki temu jesteśmy bezpieczniejsi, a Polska staje się coraz bardziej zamożna.

"Prowadzimy wiarygodną politykę w Europie. Jesteśmy solidarni i dbamy o własne interesy" - zadeklarowała szefowa rządu.

Zapewniła, że nasza gościnność będzie skierowana do prawdziwych uchodźców, którzy "z bólem porzucili swoje domy, którzy uciekli z wojennej zawieruchy, często ratując tylko najbliższych".

"Polska chce pomóc, jednak będziemy korzystać z naszego wyboru, komu tę pomoc zaoferujemy" - podkreśliła.

Koszty pobytu uchodźcow pokryje Unia Europejska

"Nasza Polska nie jest obozem oblężonym przez obcych. Nasza Polska nie pyta, kto w co wierzy i kim byli jego przodkowie. Spuścizna naszej historii, to otwartość na tych, którzy od setek lat w naszej Rzeczypospolitej szukali schronienia przed prześladowaniami" - przypomniała premier Kopacz.

"Czego się od nas oczekuje? Chodzi o gest solidarności. Liczba uchodźców, jakich mielibyśmy przyjąć jest symboliczna, stanowi bardzo drobny ułamek całości. Otworzymy się na rodziny z dziećmi uciekające przed śmiercią" - zapowiedziała.

Przypomniała, że koszty pobytu uchodźców zostaną pokryte z pieniędzy Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej na temat: Ewa Kopacz | uchodźcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje