Reklama

Reklama

Halicki: Polska gotowa przyjąć kilka tysięcy imigrantów

Polska jest gotowa przyjąć kilka tysięcy imigrantów - zapowiada minister administracji i cyfryzacji, Andrzej Halicki. Opozycja jest sceptyczna w tej sprawie.

Andrzej Halicki mówił w Śniadaniu w Trójce, że Polska jest gotowa przyjąć więcej imigrantów, niż obiecane dotąd 2 tysiące. - Jesteśmy przygotowani na dużo więcej, (...) rzecz dotyczy kilku tysięcy  - dodał.
Tymczasem prezydent nadal oczekuje na oficjalne stanowisko premier Ewy Kopacz przed środowym szczytem - mówi szefowa kancelarii Andrzeja Dudy, Małgorzata Sadurska. Jej zdaniem, premier powinna przedstawić Polakom między innymi liczbę imigrantów, których gotowi jesteśmy przyjąć.
Na wspólne stanowisko Polski w tej sprawie liczy wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z SLD. - Pani premier wraz z panem prezydentem powinni siedzieć dniami i nocami i zaprezentować to polskie stanowisko jako stanowisko wspólne - mówił.

"Obaw w sprawie imigrantów nie należy ignorować"

Reklama

PiS uważa, że Komisja Europejska wymusza na Polsce stanowisko w sprawie imigrantów. Poseł Witold Waszczykowski podkreśla, że wielu z nich nie jest nawet uchodźcami. Są nimi dotąd, dopóki siedzą w obozach dla uchodźców krajów ościennych w stosunku do tych, z których uciekli. - My nie mamy żadnej podstawy prawnej, aby emigrantów ekonomicznych przyjąć  - mówi Waszczykowski.
Zdaniem Jarosława Kalinowskiego, eurodeputowanego PSL, sprzeciw wobec unijnego stanowiska będzie groźny dla Polski, zwłaszcza, że my sami często domagamy się solidarności od Unii, choćby w sprawie Ukrainy czy energetyki.
Tadeusz Cymański ze Zjednoczonej Prawicy sądzi, że obaw w sprawie imigrantów nie należy ignorować. -  Tym bardziej, że większość z nich stanowią młodzi mężczyźni w wieku poborowym - argumentuje. 
Sprawa przyjmowania uchodźców może się częściowo rozstrzygnąć w najbliższym tygodniu. We wtorek w Brukseli planowany jest szczyt ministrów spraw wewnętrznych, a dzień później - posiedzenie Rady Europejskiej.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje