Reklama

Reklama

Pomysł KE na walkę z kryzysem migracyjnym. Powstanie Europejski Korpus Straży Granicznej?

Kontrowersyjny unijny pomysł na walkę z kryzysem migracyjnym. Bruksela chce utworzenia Europejskiego Korpusu Straży Granicznej. Specjalne oddziały miałyby być wysyłane do pilnowania granic w kraju, który nie radzi sobie z ich kontrolą i to nawet bez jego zgody.

Swój pomysł Komisja Europejska ma zaproponować w przyszłym tygodniu. Stworzenie unijnej straży granicznej, w takiej formie, w jakiej planuje Komisja, wiązałoby się z oddaniem części suwerenności krajów członkowskich. To byłoby bezprecedensowe i największe przekazanie władzy do Brukseli. Dlatego można się spodziewać oporu części państw.

Reklama

Na utworzenie Europejskiego Korpusu Straży Granicznej naciskają Francja i Niemcy. Już wcześniej wprawdzie mówiło się o utworzeniu unijnych oddziałów pograniczników, by wysyłać je do państw, które nie radzą sobie z presją migracyjną, ale tylko na wniosek tych krajów.

Zgodnie z nową propozycją, rządy unijnych państw nie miałyby na to wpływu, ich sprzeciw nie byłby wystarczający, bo to Komisja Europejska podejmowałaby ostateczną decyzję o wysłaniu unijnej straży granicznej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że około dwóch tysięcy funkcjonariuszy miałoby być gotowych do wysłania na granicę w ciągu kilku dni od podjęcia decyzji.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje