Reklama

Reklama

Setki migrantów przekroczyły granicę Chorwacji z Węgrami

Granicę chorwacko-węgierską pokonały w piątek setki migrantów przywiezionych tam autobusami przez władze w Zagrzebiu. Chorwacja zachęca do nielegalnego przekraczania granicy z Węgrami - oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Po stronie chorwackiej nad granicę przyjechały 22 autobusy z migrantami; w każdym autobusie było około 60 osób, w tym kobiety i dzieci - podała AFP. Reuters podał liczbę ponad 10 autobusów.

Reklama

Gdy setki migrantów opuszczały autobusy, po stronie węgierskiej policja zajęła pozycje. Rozlokowano też żołnierzy i dwa wojskowe pojazdy Humvee z bronią maszynową oraz podstawiono autobusy. Nie ujawniono, gdzie pojechały węgierskie autobusy, do których wsiedli migranci. Policja ogłosiła tylko, że zostaną oni zarejestrowani.

Migranci zostali przewiezieni z chorwackiego miasta Beli Manastir, kilka kilometrów od granicy z Węgrami. Według Reutera próbowali oni przekroczyć wcześniej granicę serbsko-węgierską, ale zostali cofnięci przez węgierskie służby; dlatego z Serbii skierowali się do Chorwacji.

W czwartek Chorwacja zamknęła siedem z ośmiu przejść granicznych z Serbią, po tym jak Węgry zamknęły swoją granicę z Serbią i na terytorium Chorwacji przedostało się kilkanaście tysięcy uchodźców.

"Chorwacja zachęca ogromne tłumy ludzi do popełnienia przestępstwa"

Chorwacja nie może przyjąć i nie będzie przyjmować już ciężaru migrantów, rejestrować ich ani umieszczać w obozach - zapowiedział chorwacki premier Zoran Milanović.

Przewożąc ludzi na granicę, Chorwacja zachęca do nielegalnego przekraczania granicy z Węgrami, czyli popełnienia przestępstwa - oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Zaprzeczył, jakoby odbyło się w ramach skoordynowanej z władzami Chorwacji akcji. - To nieprawda. Zażądaliśmy od chorwackiego rządu aby przestał rozpowszechniać fałszywe informacje - powiedział.

- Zamiast pomagać ludziom i szanować zasady obowiązujące w UE, Chorwacja zachęca ogromne tłumy ludzi do popełnienia przestępstwa; nielegalne przekroczenie granicy jest przestępstwem - powiedział minister na konferencji prasowej w Belgradzie

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne