Reklama

Reklama

Wśród odesłanych migrantów brak Syryjczyków

W grupie pierwszych migrantów odesłanych w poniedziałek z Grecji do Turcji na mocy porozumienia Unii Europejskiej z Ankarą nie było Syryjczyków - oświadczył turecki minister ds. europejskich Volkan Bozkir.

W poniedziałek rano z greckiej wyspy Lesbos wypłynęły pierwsze łodzie z migrantami, które dotarły do tureckiego portu Dikili.

Reklama

Rzeczniczka unijnej agencji Frontex Ewa Moncure powiedziała wcześniej mediom, że odesłani w poniedziałek z portu Mitylena migranci "w większości pochodzili z Pakistanu i Bangladeszu".

W rozmowie z turecką telewizją Haberturk Bozkir oznajmił też, że Syryjczycy z obozów dla uchodźców w Turcji mają być odsyłani do Niemiec, a stamtąd do innych krajów.

Krytykowane przez obrońców praw człowieka porozumienie między UE a Turcją przewiduje odesłanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy nielegalnie dotarli do Grecji od 20 marca. Porozumienie stanowi, że UE ma rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę.

To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: migranci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne