Reklama

Reklama

Kataklizm w Japonii

Mimo zaleceń rząd Japonii nie planuje dalszej ewakuacji

Rząd Japonii nie planuje rozszerzenia strefy ewakuacji wokół uszkodzonej elektrowni atomowej, mimo że po MAEA również japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego zaleciła w czwartek ewentualne rozszerzenie tej strefy - poinformował rzecznik rządu.

Rzecznik gabinetu premiera Naoto Kana, Yukio Edano powiedział w czwartek, że na razie rząd nie planuje dalszej ewakuacji terenów wokół Fukushimy.

Reklama

Wcześniej w czwartek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zasugerowała władzom japońskim rozszerzenie strefy ewakuacji i zaleciła ponowną "ocenę sytuacji".

Japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego poinformowała następnie, że rząd "musi rozważyć" dalszą ewakuację.

Edano powiedział, że w związku z rekomendacją MAEA bardziej rygorystyczne monitorowane będzie skażenie gruntu.

Władze ewakuowały jak dotąd ludzi mieszkających w promieniu 20 km od uszkodzonej elektrowni. Osobom mieszkającym w promieniu 20 do 30 km polecono nie wychodzić na zewnątrz.

Niepokoje o zasięg promieniowania ożyły, gdy na zachodnim wybrzeżu USA, w stanie Waszyngton stwierdzono w środę, że mleko skażone jest "minimalną" dawką promieniowania, a w Singapurze odkryto, że w importowanej z Japonii kapuście przekracza ono dziewięciokrotnie dopuszczalny limit.

MAEA poinformowała, że promieniowanie w miejscowości Iitate, 40 km na północny-wschód od elektrowni znacznie przekracza poziom wymagający ewakuacji okolicznych mieszkańców.

Greenpeace informował już wcześniej, że uzyskał potwierdzone informacje o sięgającym 10 mikrosiwertów na godzinę promieniowaniu w IItate. W poniedziałek japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego odrzuciła żądania Greenpeace dotyczące rozszerzenia strefy ewakuacji, argumentując, że przedstawione przez organizację ekologiczną dane nie są wiarygodne.

Skażenie wody morskiej blisko 4,4 tys. razy ponad normę

Japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego poinformowała w czwartek, że poziom jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej przekracza normę 4385 razy.

Zawartość radioaktywnego jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu elektorwni Fukushima osiągnął najwyższy poziom od rozpoczęcia pomiaru promieniowania - poinformował podczas konferencji prasowej wicedyrektor agencji bezpieczeństwa nuklearnego Hidehiko Nishiyama.

Według Nishiyamy, nie stanowi to zagrożenia, ponieważ mieszkańcy okolicznych terenów zostali już ewakuowani.

Dowiedz się więcej na temat: Japonia | Nie | rząd

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje