Reklama

Reklama

Atomowa Korea Północna

Korea Płn. grozi atakiem na bazy wojskowe USA w Japonii

Korea Północna zagroziła w niedzielę atakiem na amerykańskie bazy wojskowe w Japonii, jeśli doszłoby do wojny z Koreą Południową. Według północnokoreańskiego dziennika "Rodong Sinmun" celem miałyby być bazy w prefekturach Aomori, Kanagawa i Okinawa.

Chodzi o bazy USA w Misawie w prefekturze Aomori, Yokosuka w prefekturze Kanagawa i bazę na wyspie Okinawa - sprecyzował "Rodong Sinmun" (Gazeta Pracy), będący organem Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei.

Reklama

Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga skrytykował artykuł, podkreślając że "północnokoreańskiej prowokacji nie można tak po prostu wybaczyć". Zapewniono, że władze w Tokio bacznie będą się przyglądały Korei Północnej, "współpracując ze Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową, Chinami i Rosją", czyli państwami-uczestnikami sześciostronnych rozmów ws. denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Negocjacje te od dłuższego czasu pozostają w impasie.

W sobotę północnokoreańska agencja KCNA poinformowała, że władze w Phenianie ogłosiły "stan wojny" z Koreą Południową. Jest to kolejny etap eskalacji napięcia po lutowej próbie nuklearnej Korei Północnej.

Agencja Kyodo przypomina, że Phenian w ostatnich tygodniach groził też samej Japonii; 17 marca "Rodong Sinmun" napisał, że Korea Płn. zachowuje prawo do "ataku uprzedzającego na agresorów" i ostrzega, iż "Japonia nigdy nie będzie (wśród nich) wyjątkiem".

Jak wyglądają żołnierze i ich uzbrojenie w obu Koreach? Zderzenie dwóch światów. Różnica jest naprawdę duża

Dowiedz się więcej na temat: Korea Północna | Korea Południowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje