Atomowa Korea Północna

USA skierowały okręt wojenny w pobliże Półwyspu Koreańskiego

Stany Zjednoczone skierowały w poniedziałek okręt wojenny na wody u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego w odpowiedzi na wojowniczą retorykę reżimu północnokoreańskiego. Wcześniej USA wysłały już do Korei Płd. m.in. myśliwce F-22.

Źródło w Pentagonie podało, że okręt Fitzgerald wyposażony w system obrony antyrakietowej Aegis został skierowany na wody u południowo-zachodnich wybrzeży Korei Płd.

Reklama

Powołując się na przedstawiciela Departamentu Obrony, stacja CNN poinformowała, że marynarka wojenna USA przemieszcza na wody u wybrzeży Korei Płn. system radarowy do wykrywania głowic balistycznych, aby monitorować działania władz w Phenianie.

Na skutek ponawianych przez Koreę Płn. agresywnych w tonie oświadczeń USA skierowały w region również bombowce B-52 oraz myśliwce F-22. Jednocześnie Biały Dom podkreślił, że nie dostrzeżono żadnej mobilizacji wojsk czy dyslokacji sił przez Phenian.

W sobotę północnokoreańska agencja KCNA podała, że władze w Phenianie ogłosiły "stan wojny" z Koreą Płd. To kolejny etap eskalacji napięcia po lutowej próbie nuklearnej Korei Płn. Phenian w niedzielę zagroził też atakiem na amerykańskie bazy wojskowe w Japonii, jeśli doszłoby do wojny z Południem. Według północnokoreańskiego dziennika "Rodong Sinmun" celem miałyby być bazy w prefekturach Aomori, Kanagawa i Okinawa.

Dowiedz się więcej na temat: Korea Północna | USA | Foal Eagle | okręt | marynarka wojenna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje