Atomowa Korea Północna

Waszyngton wzywa Chiny i Rosję do wywarcia presji na Koreę Płn.

Biały Dom wezwał we wtorek Pekin i Moskwę do wywarcia presji na Koreę Płn., uznając, że decyzja Phenianu o ponownym uruchomieniu reaktora atomowego w Jongbion to "pogwałcenie międzynarodowych zobowiązań" Korei Płn.

- Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Chiny wywierają wpływ na Koreę Płn. (...) Robiliśmy to już w przeszłości i teraz ponownie naciskamy na Chiny, aby wykorzystały te wpływy, by zmienić postępowanie Phenianu - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney, dodając, że podobny apel Waszyngton wystosował do Moskwy.

Departament Stanu USA uznał, że gdyby Korea Płn. w istocie uruchomiła reaktor atomowy, byłoby to posunięciem "skrajnie alarmującym". Rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji Victoria Nuland powiedziała, że byłoby to pogwałceniem międzynarodowych ustaleń, dodała jednak, że od ogłoszenia przez Phenian zamiaru uruchomienia reaktora w Jongbion do przejścia do czynów "jest jeszcze długa droga". Podkreśliła, że Stany Zjednoczone nie zaakceptują Korei Płn. jako mocarstwa nuklearnego.

Reklama

Phenian zapowiedział wcześniej we wtorek wznowienie pracy przez główny ośrodek nuklearny kraju w Jongbion, zamknięty w 2007 r. na mocy międzynarodowego porozumienia. Wywołało to ostrą reakcję Seulu, Tokio oraz ONZ; Pekin wyraził zaniepokojenie.

Rzecznik północnokoreańskiego programu energetyki atomowej sprecyzował, że wznowiona ma być m.in. praca 5-megawatowego reaktora jądrowego. Według rzecznika, cytowanego przez oficjalną agencję KCNA, decyzja wynika z woli Phenianu, by "wzmocnić swój arsenał nuklearny zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i o jakość".

Rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei wyraził "zaniepokojenie" oświadczeniem władz KRLD. Pekin zaapelował o wznowienie rozmów sześciostronnych w celu rozwiązania kryzysu na Półwyspie Koreańskim. Negocjacje te od dłuższego czasu pozostają w impasie.

Ośrodek w Jongbion znajduje się 96 km na północ od Phenianu. Został zamknięty przez północnokoreańskie władze w 2007 r. na mocy porozumienia zawartego w ramach rozmów sześciostronnych.

W lutym Phenian przeprowadził swoją trzecią próbę atomową, co doprowadziło do rozszerzenia sankcji ONZ. W sobotę Korea Północna oświadczyła, że weszła w stan wojny z Koreą Południową; grozi atakami na cele amerykańskie i południowokoreańskie.

Dowiedz się więcej na temat: Korea Północna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje