Reklama

Reklama

Koronawirus na Ukrainie. Wskaźniki zachorowań nie pozwalają na dialog ws. otwarcia granic

Obserwowane obecnie na Ukrainie wskaźniki zachorowań na COVID-19 nie pozwalają nam na aktywny dialog w sprawie otwierania granic - powiedziała w opublikowanym we wtorek (30 czerwca) wywiadzie dla Interfax-Ukraina wicepremier tego kraju Olha Stefaniszyna.

"Już teraz zdajemy sobie sprawę, że 1 lipca nie nastąpi cud i wszystkie granice się nie otworzą. Ale to nie jest związane z Ukrainą, dlatego że w całej Europie jest bardzo zróżnicowana dynamika zachorowań. Na Ukrainie dynamika też jest bardzo różna" - wskazała wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

Reklama

Według niej, "absolutnie nie jest to polityczny proces". "Kwestia otwierania granic Europy dla Ukrainy jest wyłącznie procesem technicznym. Nie ma i nie może być tu żadnej polityki" - oznajmiła.

Jak dodała, obecnie jest "pewien stopień zaufania" co do ukraińskich statystyk dotyczących zachorowań na COVID-19, a Ukraina prowadzi stały dialog i wymianę informacji z UE.

"Możliwe, że nie będzie to jakiś nagły proces, będzie to stopniowy proces otwierania granic i będzie zależeć między innymi od naszych wskaźników statystycznych, które na razie nie pozwalają nam na aktywne włączanie się w dialog w sprawie otwierania granic" - powiedziała Stefaniszyna.

Kwestia otwarcia granic UE

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow poinformował we wtorek, że wskaźnik aktywnych zakażeń na Ukrainie wynosi 57 na 100 tys. mieszkańców i przypomniał, że dwa tygodnie temu był on na poziomie 37 na 100 tys.

Według portalu Politico, sprawująca prezydencję w Radzie UE Chorwacja opracowała dwie listy krajów, dla których miałyby zostać otwarte granice zewnętrzne Wspólnoty. Jedna z nich zakłada, że wskaźnik zachorowań w danym kraju nie przekraczałby 16 na 100 tys. mieszkańców, a druga - 20 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Jak pisze Politico, 16 przypadków na 100 tys. mieszkańców to średnia UE.

Unijne stolice miały do wtorku do południa podjąć decyzje w sprawie listy krajów trzecich, dla których UE ma od 1 lipca otworzyć swoje granice zewnętrzne - dowiedziała się PAP ze źródeł unijnych.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje