Reklama

Reklama

Koronawirus we Włoszech. 100 mld euro i apel do imprezowiczów

Do 100 miliardów euro wzrosła suma przeznaczona przez rząd Włoch w ciągu pięciu miesięcy na walkę z ekonomicznymi skutkami pandemii. W piątek, 7 sierpnia, Rada Ministrów przyjęła kolejny dekret zawierający nowe kroki. Premier Włoch zwrócił się także do młodych ludzi imprezujących na ulicach miast bez zachowania zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Na konferencji prasowej po wieczornym posiedzeniu rządu premier Giuseppe Conte poinformował, że nie zostaną wprowadzone nowe restrykcje w ramach walki z koronawirusem, ale potwierdził już istniejące, czyli wymóg maseczek w miejscach zamkniętych oraz dezynfekcji rąk, dystansu jednego metra i zakaz skupisk.

"To wasza zasługa, obywatele

Reklama

"Mamy stabilną krzywą epidemiologiczną z lekkimi sygnałami ponownego wzrostu zakażeń. Radzimy sobie dobrze, nawet lepiej niż inne kraje. Byliśmy pierwszym krajem zachodnim zaatakowanym przez wirusa, a wyszliśmy z najostrzejszego kryzysu przed innymi" - oświadczył Conte. Położył nacisk na to, że wskaźnik zakażeń we Włoszech jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej.

Jak zauważył, do Włoch napływają słowa uznania z całego świata. "To wasza zasługa, obywatele, bo to dzięki waszemu odpowiedzialnemu zachowaniu uzyskujemy rezultaty"- dodał.

Apel do młodych

Conte zwrócił się także do młodych ludzi: "Rozumiem pragnienie życia nocnego na ulicach, ale potrzebna jest odpowiedzialność". Tak nawiązał do notowanych na placach i ulicach miast wielkich skupisk młodych ludzi, którzy często nie mają maseczek i nie zachowują dystansu społecznego.

"Historyczny zasięg" wsparcia

Przedstawiając decyzje finansowe, poinformował o podwyżce zasiłków dla osób całkowicie niepełnosprawnych w wieku od 18 lat. Wzrosną one średnio z 285 do 648 euro.

Zapewnił, że rząd przeznaczy 12 mld euro na dalsze kroki na rzecz wsparcia rynku pracy i obrony zatrudnienia, zwłaszcza na południu. Jednym z kroków ma być obniżenie kosztów pracy o 10 procent.

"Będziemy dalej wspierać obywateli, firmy i pracowników" - dodał.

Premier poinformował, że w ramach wspierania konsumpcji postanowiono przyspieszyć planowane od grudnia tego roku wyasygnowanie środków na wsparcie płatności elektronicznych. Korzystając z takiej formy, wyjaśnił, obywatele będą mogli odzyskać część wydanych pieniędzy oraz otrzymać specjalne bony o wartości do 2 tysięcy euro.

Ponadto szef rządu zapowiedział kroki na rzecz wsparcia biedniejszego południa Włoch i stwierdził, że mają one "historyczny zasięg".

3 miliardy euro postanowiono przeznaczyć na dalszą pomoc dla kultury i turystyki, sektorów szczególnie dotkniętych kryzysem.

600 milionów euro otrzyma łącznie branża restauracyjna, której dochody - jak przypomniano - spadły o 60 procent.

Kolejna podjęta decyzja to wznowienie rejsów statków wycieczkowych począwszy od 15 sierpnia, a także targów od 1 września.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje