Reklama

Reklama

Naukowcy z Lizboony: Kobiety w ciąży zwykle przechodzą COVID-19 bezobjawowo

Kobiety w ciąży zakażone wirusem SARS-CoV-2 sporadycznie mają objawy COVID-19, takie jak gorączka czy kaszel. Bardzo rzadko dochodzi też do zakażenia płodu przez zainfekowaną koronawirusem matkę - wynika z badania naukowców Akademickiego Ośrodka Szpitalnego Północnej Lizbony (CHULN).

Z badania, które znalazło się w najnowszym wydaniu naukowego pisma "Journal of Maternal-Fetal & Neonatal" wynika, że wśród ponad 400 przyjętych pomiędzy kwietniem i majem w lizbońskich szpitalach kobiet ciężarnych zakażonych koronawirusem tylko u dwóch potwierdzono objawy COVID-19.

Reklama

Wchodzący w skład zespołu badawczego Diogo Campos z CHULN wyjaśnił, że niemal wszystkie kobiety ciężarne przechodzą infekcję wirusem SARS-CoV-2 w sposób bezobjawowy.

"Podobne zjawisko zachodzi u większości zakażonych koronawirusem kobiet w wieku płodnym (...). Część z nich to nosicielki wirusa, ale nie pojawiły się u nich objawy COVID-19. Zakażenie nie ma większego wpływu na przebieg ciąży, sam poród i stan zdrowia niemowlęcia" - wyjaśnił portugalski lekarz.

Infekcja doprowadziła do przedwczesnych narodzin

Z szacunków CHULN wynika, że dotychczas na całym świecie potwierdzono tylko 10 przypadków zakażenia niemowlęcia wirusem SARS-CoV-2 w okresie prenatalnym. Jeden z nich miał miejsce w Portugalii.

W sobotę lizboński tygodnik "Expresso" poinformował, że w Lizbonie urodziło się pierwsze w Portugalii dziecko zakażone w okresie prenatalnym wirusem SARS-CoV-2. Gazeta podaje, że według lekarzy właśnie infekcja doprowadziła do przedwczesnych narodzin - po 34 tygodniach ciąży.

Dziecko, które przyszło na świat na początku lipca w lizbońskim szpitalu św. Franciszka Ksawerego, pozostaje na oddziale intensywnej terapii z silnymi objawami COVID-19, takimi jak m.in. zapalenie płuc. Niemowlę ma też trudności z oddychaniem.

Z Lizbony Marcin Zatyka


Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje