Reklama

Reklama

Włochy: Początek testów szczepionki przeciwko koronawirusowi

Testy włoskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpoczynają się w poniedziałek w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani. Do testów wybrano 90 ochotników z siedmiu tysięcy, którzy wyrazili gotowość udziału w tym eksperymencie. Otrzymają za to po 700 euro.

"To może być przełom w walce z COVID-19" - podkreślają włoskie media przed oczekiwaną inauguracją testowania szczepionki. Projekt jej stworzenia sfinansowały władze stołecznego regionu Lacjum wraz z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych.

Reklama

Celem projektu jest to, by szczepionka była gotowa wiosną przyszłego roku.

90 ochotników

"Rozpoczyna się pierwsza faza badań po to, by ocenić bezpieczeństwo i immunogenność szczepionki przeciwko SARS-CoV-2" - podkreśliła w nocie włoska Agencja Leków (Aifa). Wyjaśniła, że do testów, po wstępnych kontrolach wybrano 45 zdrowych osób w wieku od 18 do 55 lat oraz tyle samo w grupie wiekowej 65-85 lat.

Pierwszą grupą, która otrzyma dawkę szczepionki, są mężczyźni w wieku od 31 do 46 lat.

Jeżeli nie stwierdzi się u nich niekorzystnych reakcji, przetestowana zostanie następna grupa, której podana zostanie większa dawka preparatu.

Trzy fazy

Ta pierwsza eksperymentalna faza potrwa 8-10 tygodni. Na późną jesień planowana jest faza druga i trzecia.

"Jeśli wszystko pójdzie dobrze, na wiosnę będziemy mieli szczepionkę przeciwko COVID-19. Pracujemy ciężko, aby tak było" - zapewnił jeden z dyrektorów szpitala w Wiecznym Mieście, Francesco Vaia.

Wyraził opinię, że szczepionka ta nie powinna być obowiązkowa. "To my będziemy musieli przekonać obywateli do jej dobroczynnego działania"- dodał.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje