Reklama

Reklama

​19 powiatów z nowymi obostrzeniami. Zmiany od 8 sierpnia

Od soboty 8 sierpnia na terenie 19 powiatów będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia. Część powiatów oznaczono jako strefy czerwone - z największym przyrostem zakażeń koronawirusem, pozostałe to strefy żółte - o mniejszym stopniu zagrożenia. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło listę najnowszych obostrzeń.

Wskazane przez Ministerstwo Zdrowia powiaty znajdują się w sześciu województwach: śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Reklama

Największe restrykcje wprowadzono w strefie czerwonej - to dziewięć powiatów. 

Dziesięć powiatów otrzymało z kolei adnotację "strefa żółta".

Strefa czerwona

Największe obostrzenia (strefa czerwona) będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, w Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i wodzisławskim.

Co się zmieni?

W strefie czerwonej nie będzie można od soboty organizować kongresów, targów i wydarzeń kulturalnych. Wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać wyłącznie bez publiczności, z kolei wesołe miasteczka i parki rozrywki mają zakaz przyjmowania klientów.

W restauracjach zostaną wprowadzone odstępy między klientami - na każdą osobę powinny przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe.

Nowe rozporządzenia wprowadzają również zakaz gromadzenia się w kinach, na siłowni, czy w sanatoriach.

Zmieni się także liczba osób przebywających w kościele. Ma to być jedna osoba na co najmniej cztery metry kwadratowe i co najwyżej 150 osób na zewnątrz.

Wesela i inne imprezy okolicznościowe także spotkają się z obostrzeniami. Udział w uroczystości będzie mogło wziąć maksymalnie 50 osób.

W transporcie publicznym ogranicza się liczbę korzystających do 50 proc. miejsc. Do przestrzeni publicznej wracają również maski.

Strefa żółta

Nieco łagodniejsze zasady wprowadzono w dziesięciu powiatach strefy żółtej. Będą one obowiązywały w powiatach: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu.

Organizowane w tych powiatach kongresy i targi będą ograniczone liczbą uczestników - jedna osoba na co najmniej cztery metry kwadratowe. Wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać przy udziale 25-procentowej obecności publiczności.

Na wydarzenia kulturalne także będzie mogło przyjść mniej widzów - 25-procentowa obecność lub maksymalnie 100 osób na otwartej przestrzeni.

Klient restauracji będzie musiał mieć do swojej dyspozycji co najmniej cztery metry kwadratowe.

W wesołych miasteczkach i parkach rozrywki dozwolone będzie przebywanie jednej osoby na dziesięć metrów kwadratowych, a na siłowniach jednej osoby na cztery metry kwadratowe.

Obłożenie w kinach także się zmieni. Widzowie zajmą jedynie 25 proc. miejsc podczas seansu.

Wesela i inne imprezy okolicznościowe z limitem do 100 uczestników.

Oto szczegółowa lista obostrzeń.

Wzrost liczby zakażeń

Nowe obostrzenia są wprowadzane w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach.

"Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy" - głosi komunikat resortu zdrowia.

Lista powiatów może się zmienić. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista będzie aktualizowana dwa razy w tygodniu. 

Koronawirus w Polsce

3290
112
9628
174
21660
525
2097
72
4687
173
852
17
6842
254
1786
54
6028
256
11223
433
1827
59
1605
39
1222
12
3669
54
1403
30
2169
34

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje