Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Najnowszy bilans

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 73 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Tym samym bilans zakażonych wzrósł do 2420 osób. Zmarła także kolejna osoba, łącznie w Polsce odnotowano 36 ofiar śmiertelnych.

Jak podało ministerstwo, zmarły to 51-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach.

Reklama

Męzczyzna był mieszkańcem powiatu myszkowskiego - podał Śląski Urząd Wojewódzki. To dziesiąta śmiertelna ofiara koronawirusa w woj. śląskim.

Pacjent trafił do tyskiej placówki w poniedziałek, z wyraźnymi objawami zakażenia koronawirusem: z wysoką gorączką i dusznościami. Z powodu problemów z krążeniem najpierw leczony był na kardiologii, później trafił na oddział intensywnej opieki medycznej. Nie udało się go jednak uratować, nie ustalono też dotąd źródła możliwego zakażenia.

Nowe przypadki dotyczą: 

20 osób z woj. dolnośląskiego, 

13 osób z woj. łódzkiego, 

9 osób z woj. małopolskiego, 

8 osób z woj. podlaskiego,

5 osób z woj. świętokrzyskiego, 

5 osób z woj. podkarpackiego, 

5 osób z woj. lubuskiego, 

3 osób z woj. zachodniopomorskiego, 

3 osób z woj. opolskiego,

2 osób z woj. pomorskiego.

Koronawirus w Polsce

378
35
1185
40
7659
197
619
47
2519
101
112
2121
147
426
21
1412
63
3396
256
595
46
439
9
179
1
546
33
527
19
487
15

Dolnośląskie

Najwięcej nowych zakażonych potwierdzono na Dolnym Śląsku. Są to osoby z Wrocławia i Jeleniej Góry oraz powiatów: górowskiego, lubińskiego, dzierżoniowskiego, oleśnickiego, strzelińskiego i wrocławskiego. 

Łódzkie

W Łódzkiem odnotowano 13 nowych zakażeń koronawirusem. Dotyczą one: ośmiu kobiet - jednej młodej, czterech w średnim i trzech starszych oraz pięciu mężczyzn - młodego, dwóch w średnim i jednego w starszym wieku. Są to osoby w wieku od 20 do 94 lat.

Trzy kolejne osoby, które były zakażone koronawirusem, uzyskały potwierdzone wyniki ujemne badań, co oznacza, że są zdrowe. Ozdrowieńcy to młoda kobieta, mężczyzna w średnim wieku oraz kobieta w starszym wieku.

Małopolskie

Dziewięć nowych zakażonych z Małopolski także przebywa w izolacji domowej. W tej grupie jest siedem osób z Krakowa (osoba niepełnoletnia, młoda kobieta, młody mężczyzna, dwie kobiety w sile wieku, mężczyzna w sile wieku i starsza kobieta) oraz po jednej osobie z powiatu bocheńskiego (młody mężczyzna) i powiatu wielickiego (mężczyzna w sile wieku).

Podlaskie

Na Podlasiu pozytywny wynik testu dotyczy ośmiu osób. Są to: trzy osoby z Białegostoku (nastolatka i dwie osoby starsze), a także pięć osób z powiatu łomżyńskiego (trzy osoby młode i dwie w sile wieku).

"Stan wszystkich osób jest dobry, przebywają w izolacji domowej. Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte opieką epidemiologiczną" - informują podlaskie służby. 

Podkarpackie

Z kolei na Podkarpaciu przybyło pięcioro zakażonych. To dwie starsze kobiety i starszy mężczyzna z powiatu jarosławskiego, mężczyzna w sile wieku z powiatu stalowowolskiego i starszy męzczyzna z powiatu leżajskiego. Cztery pierwsze osoby przebywają w izolacji domowej, ostatnia jest hospitalizowana.

W regionie wyzdrowiała kolejna - szósta już osoba. "To kobieta z powiatu rzeszowskiego, która była hospitalizowana w szpitalu w Łańcucie" - poinformowano. 

Świętokrzyskie

Nowe przypadki w woj. świętokrzyskim dotyczą pięciu kobiet - trzech starszych i dwóch w sile wieku. 

Lubuskie

W woj. lubuskim koronawirusa wykryto u trzech kobiet i dwóch mężczyzn. Dwie osoby są z Zielonej Góry, dwie z powiatu zielonogórskiego i jedna z pow. gorzowskiego. Wśród pięciorga zakażonych trzy osoby są w średnim wieku, jedna jest w sile wieku, a jedna jest młoda.

Opolskie

Nowe zakażenia w woj. opolskim to: dwie kobiety "w wieku senioralnym" z powiatu opolskiego i mężczyzna w wieku średnim z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Obydwie zakażone znajdują się w domowej kwarantannie. Mężczyzna został hospitalizowany w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu. 

Zachodniopomorskie

Z kolei w woj. zachodniopomorskim koronawirusa stwierdzono u: starszej kobiety z powiatu kołobrzeskiego, kobiety w średnim wieku z powiatu gryfickiego i młodego mężczyzny. Wszystkie osoby przebywają w izolacji domowej. 

Pomorskie

Na Pomorzu potwierdzono dwa nowe przypadki zachorowania. Zakażone osoby pochodzą z Gdyni. To dwóch mężczyzn w wieku 23 i 24 lat. Ich stan jest dobry.

O pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce poinformowano 4 marca 2020. 

SARS-Cov-2 jest nowym szczepem koronawirusa, który wywołuje zespół ostrej niewydolności oddechowej i prowadzi do ciężkiego zapalenia płuc.

Wirus bardzo łatwo przenosi się między ludźmi drogą kropelkową, na przykład podczas kichania albo kaszlu.

Jedna osoba jest w stanie w błyskawicznym tempie zakazić się od drugiej, zwłaszcza w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie bliskich kontaktów.

Najczęstsze objawy koronawirusa to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmęczenie. Eksperci wskazują, że zakażeniu koronawirusem towarzyszy też często utrata węchu i smaku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje