Fotyga: Zabiegałam o obecność USA w Europie Środkowej

Była szefowa MSZ Anna Fotyga poinformowała w Radiu Maryja, że w czasie wizyty w Waszyngtonie zabiegała nie tylko o "umiędzynarodowienie" sprawy katastrofy smoleńskiej, ale i o "większą amerykańską obecność" w Europie Środkowej i Wschodniej.

- Osobiście byłam zainteresowana - oprócz tego, co jest przedmiotem wielkiej troski wszystkich Polaków - przekazaniem amerykańskim sojusznikom naszych obaw dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej i zabiegałam o większą amerykańską obecność w tym regionie, zdając sobie sprawę, że są poważne globalne wyzwania, którymi zajmują się mocarstwa takie, jak Stany Zjednoczone - powiedziała Fotyga w wywiadzie udzielonym w poniedziałek w studiu Radia Maryja w Chicago.

Reklama

- Zwracałam uwagę na to, że transformacja w Europie Środkowej i Wschodniej nie zakończyła się jeszcze, że Polska jest nie tylko ważnym elementem transformacji regionu, ale stabilizacji globalnej i że przy mniejszej obecności Stanów Zjednoczonych w tę próżnię wchodzą inne mocarstwa, jak Rosja, która próbuje odzyskać wpływy na tym terytorium, jak na przykład Chiny, Iran - dodała była minister.

Podkreśliła, że problem nie dotyczy "w takim stopniu Polski". Wskazała, że wpływy Chin dotyczą Białorusi, a Iranu - "innych miejsc w szeroko rozumianym regionie".

- Polska i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej są ważnym elementem stabilizacji globalnej. My jesteśmy wiernym, rzetelnym, wiarygodnym sojusznikiem, który od początku przemian służył wsparciem we wszystkich przedsięwzięciach, których liderem były Stany Zjednoczone i bardzo nam zależy, żeby to było kontynuowane - mówiła była szefowa resortu spraw zagranicznych.

Fotyga, która wraz z posłem PiS Antonim Macierewiczem odwiedziła w zeszłym tygodniu Waszyngton, poinformowała, że przekazała amerykańskim rozmówcom stanowisko prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na temat bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej.

Zasadniczym celem wizyty Fotygi i Macierewicza w Waszyngtonie było uzyskanie poparcia kongresmenów i senatorów amerykańskich w sprawie postulowanego przez PiS powołania międzynarodowej komisji do zbadania katastrofy pod Smoleńskiem.

Dowiedz się więcej na temat: Jarosław Zabiega | europ | wizyta | katastrofy | Nie | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje