Reklama

Reklama

Graś przeprasza Kochanowską

Rzecznik rządu Paweł Graś przeprasza wdowę po Januszu Kochanowskim, jeżeli - jak zastrzegł "jego przeprosiny mogą cokolwiek wnieść".

Rzecznik rządu powiedział, że uważa za zamkniętą sprawę spotkania premiera Donalda Tuska z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej.

Reklama

Graś podkreślił też, że premiera "bardzo dotknęły" słowa Ewy Kochanowskiej wypowiedziane na grudniowym spotkaniu.

"Super Express" dotarł do nagrania, na którym słychać jak zdenerwowany premier krzyczy na wdowę po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim na spotkaniu z rodzinami ofiar katastrofy w Smoleńsku, do którego doszło 11 grudnia. W spotkaniu uczestniczyli także szef MSWiA Jerzy Miller oraz minister zdrowia Ewa Kopacz. Według środowego "SE", całe spotkanie odbywało się w nerwowej atmosferze. Prawdziwa burza rozpętała się, gdy Ewa Kochanowska zapytała Donalda Tuska o oskarżenie pod adresem swojej córki, jakie miała usłyszeć od litewskiego europosła Vytautasa Landsbergisa.

Jak podaje dziennik, Ewa Kochanowska powiedziała: "Czy pana zdaniem pytanie jak, nawet nie dlaczego, ale jak zginął mój mąż jest pytaniem zagrażającym życiu? Ponieważ w czasie po wystąpieniu mojej córki w Parlamencie Europejskim, europoseł Landsbergis, były prezydent Litwy, odnosząc się do jej zdecydowanej, skomponowanej bardzo prawniczo wypowiedzi, powiedział wprost: Jest pani w niebezpieczeństwie. I dlatego proszę uważać. Na przykład podczas jazdy samochodem". Na to pytanie premier Tusk odpowiedział ze zdenerwowaniem uderzając najprawdopodobniej pięścią w stół: "Bardzo cenię sobie pani pytanie, ale jest ono oburzające (...) Mam dosyć wysłuchiwania uwag na temat domniemanego zabójstwa".

- Zarówno pan premier jak i większość obecnych na tym spotkaniu bardzo dotknęły te słowa, bardzo boleśnie pan premier to odczuł i stąd jego reakcja. Ja uważam, że sprawa jest zamknięta, jeśli moje przeprosiny mogą coś wnieść, to oczywiście panią Kochanowską przepraszam. Odebrałem te słowa jako zarzut pod adresem rządu, zarzut takiego najwyższego kalibru - powiedział dziennikarzom w Jerozolimie rzecznik rządu.

Graś pytany, czy premier będzie przepraszał, odpowiedział: "trudno mi powiedzieć". Przypomniał, że Donald Tusk wyrażał już ubolewanie, że spotkanie "przynajmniej w części było emocjonalne".

Z relacji uczestników spotkania wynikało, że spotkanie rodzin smoleńskich z premierem przebiegało w nerwowej i "ostrej" atmosferze. Część rodzin oceniła, że szef rządu obraził Ewę Kochanowską, mówiąc, że jej pytanie było "bezczelne". Graś pytany wówczas, czy premier powiedział do Ewy Kochanowskiej - tak jak relacjonowała część rodzin - "pani jest bezczelna", powiedział: "Nie, niedokładnie. Na pewno nie powiedział 'pani jest bezczelna', nie pamiętam dokładnie, jak to zostało sformułowane, ale rzeczywiście to słowo tam się pojawiło, ale nie było skierowane bezpośrednio do pani Kochanowskiej, tylko dotyczyło tego typu grupy zarzutów i postulatów".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje