Seremet: Stanowisko Rosji w sprawie wraku Tu-154M bez zmian

Prokurator generalny RP Andrzej Seremet w czwartek poinformował, że podczas zakończonych w tym dniu rozmów w Moskwie nie uzyskał żadnych zmian w stanowisku Rosji w sprawie zwrotu rejestratorów pokładowych i wraku polskiego Tu-154M.

Przekazał też, że prowadzone przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do 10 lipca; nie uzyskał jednak zapewnienia, że termin ten nie zostanie przekroczony.

Reklama

- Stanowisko strony rosyjskiej jest znane. Nie uzyskaliśmy żadnych zmian - powiedział Seremet polskim dziennikarzom po spotkaniu z przewodniczącym Komitetu Śledczego FR Aleksandrem Bastrykinem.

Prokurator generalny RP ujawnił, że zaproponował stronie rosyjskiej odwrócenie obecnej sytuacji. - Po analizie przepisów prawnych - zarówno norm wewnątrzrosyjskich, jak i umów międzynarodowych - doszliśmy do wniosku, że istnieje możliwość przekazania rejestratorów oraz wraku do Polski, a także jednoczesnego udostępniania stronie rosyjskiej tych przedmiotów na każde życzenie na zasadach i prawach, jakie obecnie są udziałem polskich prokuratorów w Rosji - wyjaśnił.

Seremet podał, iż strona polska zapewniła, że w razie potrzeby - gdyby rosyjski sąd sobie tego zażyczył lub gdyby zaszła konieczność przeprowadzenia ponownych ekspertyz - będzie gotowa zwrócić te przedmioty ponownie do Rosji. Prokurator generalny RP podkreślił, że Polska jest gotowa udzielić stronie rosyjskiej pisemnych gwarancji w tej sprawie.

- Uzyskaliśmy zapewnienie, że jest to interesująca propozycja, nad którą Komitet Śledczy się pochyli i którą rozważy - powiedział.

Seremet poinformował, że prowadzone przez Komitet Śledczy FR śledztwo w sprawie katastrofy Tu-154M zostało przedłużone do 10 lipca. - Stwierdzono, że większość czynności w nim została wykonana. Przewodniczący Bastrykin zapewnił, że strona rosyjska dołoży wszelkich starań, aby termin ten nie został przekroczony - oznajmił Seremet. - Nie mogą jednak złożyć zapewnienia, że ten termin na pewno nie zostanie przekroczony; że będzie terminem ostatecznym - zaznaczył.

Prokurator generalny RP przekazał, że wśród tematów jego rozmów z Bastrykinem była również sprawa zwrotu do Polski broni funkcjonariuszy BOR. - Jest to niezwykle trudna kwestia. Dlatego, że w Rosji byłaby to rzecz bez precedensu. Krok po kroku zbliżamy się do osiągnięcia stanu, którego konsekwencją będzie przekazanie Polsce tych przedmiotów w stosunkowo krótkim terminie - oświadczył.

Seremet poinformował, że strony uzgodniły powołanie grupy roboczej, której zadaniem będzie omówienie stanu realizacji wniosków o pomoc prawną i ewentualnych problemów, jakie się z tym wiążą. W jej skład - jak podał - wejdą eksperci z prokuratury generalnej i wojskowej. Spotkanie grupy odbędzie się w czerwcu w Warszawie.

W środę prokurator generalny RP, któremu towarzyszył szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie pułkownik Ireneusz Szeląg, spotkał się z prokuratorem generalnym FR Jurijem Czajką.

Służba prasowa Prokuratury Generalnej FR poinformowała, że jednym z tematów ich rozmów było współdziałanie w śledztwie w sprawie katastrofy Tu-154M. "Z obu stron podkreślono dążenie do rozwijania konstruktywnej współpracy w tej sferze, nie bacząc na występujące problemy" - przekazała, nie podając szczegółów. Zauważyła jedynie, że "tematowi temu prokuratorzy generalni w swoich rozmowach poświęcili szczególną uwagę".

W jednej z wypowiedzi dla mediów przed wyjazdem do Rosji Seremet oświadczył, że wśród tematów jego rozmów w Moskwie będą perspektywy zakończenia rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

W ocenie polskiego prokuratora zakończenie postępowania prowadzonego przez rosyjski Komitet Śledczy jest "najbardziej ważącą okolicznością dla określenia czasu, w którym będzie trwało polskie śledztwo"; ma też konsekwencje dla przejęcia przez stronę polską dowodów rzeczowych, w tym wraku tupolewa.Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: Smoleńsk | seremet | Moskwa | Andrzej Seremet

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje