Reklama

Reklama

Matura 2013

Matura 2013. WOS

Maturzyści w poniedziałek rano przystąpili do egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. WOS należy do grupy najchętniej wybieranych przedmiotów na maturze. Publikujemy arkusz i zaproponowane przez eksperta INTERIA.PL rozwiązania zadań maturalnych. Pamiętaj, że strona nie odświeża się automatycznie! Użyj klawisza F5!

Arkusz - poziom podstawowy

Reklama

Chęć zdawania egzaminu z wiedzy o społeczeństwie zadeklarowało 54,5 tys. maturzystów, czyli blisko 15 proc.; większość zdających z WOS (33,5 tys.) zdecydowało się zdawać egzamin na poziomie podstawowym.

Z kolei egzamin z filozofii, który maturzyści zaczęli pisać dzisiaj o 14:00, chce zdawać 690 abiturientów, czyli mniej niż jeden procent; ponad połowa zdających z tego przedmiotu (396 osób) zdecydowała się na egzamin na poziomie rozszerzonym.

Egzamin z przedmiotu do wyboru abiturient zdaje tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie.

Geografia cieszy się największym powodzeniem

Najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze, należącym do grupy tzw. przedmiotów do wyboru, jest od lat geografia; w tym roku chce ją zdawać blisko 22 proc. abiturientów (egzamin z tego przedmiotu przeprowadzony będzie 14 maja). Na drugim miejscu jest biologia; chce ją zdawać prawie 21 proc. maturzystów (egzamin będzie 17 maja). Wiedza o społeczeństwie jest na trzecim miejscu.

Egzaminy z wiedzy o społeczeństwie i z filozofii na poziomie podstawowym potrwają po 120 minut, a na poziomie rozszerzonym po 180 minut. Egzamin z WOS rozpocznie się o godzinie 9., a z filozofii o godz. 14.00

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 28 maja.

Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - na 26-30 sierpnia.

Zdaj maturę z INTERIA.PL!

Codziennie specjaliści INTERIA.PL z wybranych dziedzin będą opracowywać odpowiedzi na pytania zawarte w arkuszach egzaminacyjnych. Eksperci przygotują rozwiązania zadań zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego.

Rozwiązań należy szukać na stronie głównej portalu Interia.pl i na Facebooku.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje