Matura 2014

Matura 2014. Matematyka - poziom podstawowy

Rozpoczął się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Przystąpiło do niego 334 tys. maturzystów z całej Polski. Dla wielu zdających - jak sami zaznaczają - egzamin jest "największym koszmarem". Ok. 15:00 opublikujemy arkusz maturalny z matematyki wraz z proponowanymi rozwiązaniami.

Maturzyści o godzinie 9:00 przystąpili do rozwiązywania testów maturalnych. Mają na to 170 minut. Podczas sesji maturalnej muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego; wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. 

Reklama

Do zaliczenia egzaminu z matematyki  wystarczy zdobyć 30 procent punktów. W salach egzaminacyjnych dostępne są tablice ze wzorami matematycznymi. Podczas zdawania egzaminu uczeń może mieć ze sobą jedynie czarny długopis lub pióro, ołówek, linijkę i cyrkiel. Dopuszczalny jest też kalkulator, ale tyko z najprostszymi funkcjami matematycznymi.

Maturzysta może wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów (m.in. geografii, biologii, WOS-u i języka angielskiego) odbędą się w dwu pierwszych tygodniach sesji.

Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się 30 maja.

Tegoroczni maturzyści są ostatnim rocznikiem, który zdawać będzie egzaminy według tych zasad; od przyszłego roku wchodzą zmiany. Najważniejsze z nich to: odejście od prezentacji na egzaminie ustnym z polskiego na rzecz swobodnej wypowiedzi dotyczącej wylosowanego tekstu lub reprodukcji oraz wprowadzenie obowiązku przystąpienia do egzaminu pisemnego z tzw. przedmiotu do wyboru.

Zdaj maturę z INTERIA.PL!

Codziennie specjaliści INTERIA.PL z wybranych dziedzin będą opracowywać odpowiedzi na pytania zawarte w arkuszach egzaminacyjnych. Eksperci przygotują rozwiązania zadań zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego.

Rozwiązań należy szukać na stronie głównej portalu INTERIA.PL i na Facebooku.

FORUM: Matura z matematyki. "Czarno to widzę"

SPRAWDŹ NASZ KALENDARZ MATURALNY

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy