Matura 2015

Matura 2015: Raport dotyczący pracy egzaminatorów

​"Rzeczpospolita" dotarła do raportu przygotowanego na wewnętrzny użytek Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dokument dotyczy zgodności oceniania zadań otwartych przez egzaminatorów w 2008 roku.

Jak wynika z badania, w którym wzięło udział 22,5 tys. egzaminatorów, najtrudniejsza dla egzaminatorów okazała się fizyka.

Reklama

Zaledwie 4 proc. egzaminatorów sprawdziło zadania otwarte bezbłędnie. W czołówce przedmiotów, które przysporzyły sprawdzającym najwięcej kłopotów, znalazły się również język rosyjski (błędu nie popełniło 8 proc. badanych) i wiedza o społeczeństwie (błędu nie popełniło 9,5 proc. badanych).

Jak donosi "Rzeczpospolita", w przypadku języka polskiego błędy w sprawdzanych arkuszach popełniło 46 proc. badanych - 20 proc. z nich dwa lub więcej. W pojedynczych przypadkach pomyłki pojawiały się w 10, 11, a nawet 12 na 12 zadań.

Najchętniej wybieranym na maturze językiem obcym jest angielski. Jednak aż 86 proc. egzaminatorów nie potrafi poprawnie sprawdzić pracy ucznia - wynika z raportu, na który powołuje się w artykule "Maturalne wpadki" dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Rezygnacja z klucza

Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiada, ze w tym roku maturzyści nie będą już oceniani według ściśle określonego klucza odpowiedzi. Zamiast tego, egzaminator będzie oceniał pracę holistycznie. 

CKE na swojej stronie udostępnia wszelkie potrzebne informatory dotyczące matury w 2015 roku.

Co to oznacza? Premiowane przede wszystkim będzie twórcze myślenie i prawidłowe podejście do zagadnienia, a także metoda, jakiej zdający użyje, aby postawione przed nim zadanie rozwiązać. W holistycznym sposobie oceniania najważniejsze jest bowiem ocenianie umiejętności ucznia i jego toku rozumowania.

Inny sposób prezentacji wyników


Wyniki z egzaminów ‎z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej będą przedstawiane w dwóch ‎formach: jako procent uzyskanych punktów oraz jako pozycja na skali ‎centylowej, wskazująca, jaki odsetek zdających uzyskał taki sam lub niższy wynik od ‎posiadacza świadectwa.

Wyniki egzaminów w części ustnej będą przedstawiane tylko ‎jako procent uzyskanych punktów.‎

‎Wyniki egzaminów z przedmiotów dodatkowych, do których absolwent przystępuje ‎dobrowolnie, nie mają wpływu na zdanie egzaminu. Odnotowuje się je jednak na ‎świadectwie dojrzałości.‎

‎Zdający, którzy przystąpią do egzaminu w maju/czerwcu 2015 r. i zdadzą egzamin, ‎otrzymają świadectwo 30 czerwca 2015 r. Osoby, które zdadzą egzamin w sesji ‎poprawkowej (w sierpniu), otrzymają świadectwo 11 września 2015 r.‎

Najnowsze informacje, arkusze, rozwiązania zadań i materiały - dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

Przez cały czas trwania matur na naszej stronie matura.interia.pl będziemy publikować arkusze egzaminacyjne i ich rozwiązania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Raport NIK dot. egzaminów. Stanowisko CKE

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje