Reklama

Reklama

Matura 2016: Nie obyło się bez "wpadek"

W piątek zakończyła się sesja egzaminów ustnych matury 2016. Ponad 280 tys. uczniów podeszło 4 maja do matury z język polskiego. Uczniowie obowiązkowo zdawali również matematykę oraz język obcy - na poziomach podstawowych. Ponadto, każdy z tegorocznych absolwentów musiał podejść do egzaminu z przedmiotu dodatkowego oraz dwóch egzaminów ustnych (polski i język obcy). Choć na ogół sesja przebiegała spokojnie, nie obyło się bez wpadek. Oto te najgłośniejsze.

Błąd w arkuszu CKE z informatyki

W jednym z zadań na egzaminie maturalnym z informatyki na poziomie rozszerzonym brakowało kilku danych w pliku, co uniemożliwiło poprawne rozwiązanie zadania za cztery punkty. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik wydał specjalny komunikat, w którym za zaistniałą sytuację przeprosił: wszystkich zdających, nauczycieli i dyrektorów szkół. Zaproponował również dwa rozwiązania sytuacji, jednym z nich jest ponowne podejście do egzaminu - w terminie dodatkowym. O szczegółach czytaj tutaj

Źle wydane arkusze

Reklama

Wskutek źle wydanych arkuszy kilkunastu uczniów będzie powtarzać maturę. Mowa o abiturientach z okręgu komisji w Jaworznie i komisji w Łomży.

W Łomży maturzyści dostali niewłaściwe arkusze dotyczące starej i nowej formuły matury. Pomyłki nastąpiły w trzech szkołach w regionie. OKE nie podała, w jakich. Jeden przypadek miał miejsce w Białymstoku, nazw innych miast OKE nie chciała podać. Niewłaściwe arkusze przekazano czterem osobom. Za pomyłki odpowiadał zespół nadzorujący, nie zgłosili jej również uczniowie (arkusz matury w tzw. starej formule rożni się od tego w nowej). Błąd wyszedł na jaw dopiero po egzaminie.

Z kolei Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie z powodu źle wydanych arkuszy będzie unieważniać 9 matur - z języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie napiszą egzamin raz jeszcze w terminie dodatkowym - 1 czerwca.

Na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach zostały zamienione arkusze egzaminacyjne pomiędzy starą i nową formułą. Sprawa dotyczy 5 uczniów, którzy pisali starą maturę zamiast nowej i 4 uczniów piszących nową maturę zamiast starej - informował dyrektor OKE w Jaworznie dyrektor Robert Wanic.

Młodszy brat, chciał napisać maturę za starszego

W jednej z białostockich szkół, młodszy brat na prośbę starszego chciał podejść do egzaminu maturalnego z matematyki. Już był gotowy do pisania matury, gdy nauczyciele zorientowali się, że to nie ich uczeń. Na miejsce wezwano policję, a o sprawie poinformowano dyrekcję szkoły.

Kiedy mundurowi ustalali szczegóły zdarzenia, w szkole zjawił się "właściwy" brat - informowała policja. Chciał jakby nigdy nic podejść do egzaminu. W końcu jednak przyznał się, że wcześniej był tam jego młodszy brat. 22-latek tłumaczył, że nie zdążył nauczyć się do matury. Ratunkiem miał być jego młodszy brat. Koniec końców policjanci zatrzymali obu braci.

Młodzi mężczyźni trafili na komisariat, gdzie usłyszeli zarzuty. 20-latek dwa: posłużenia się cudzym dokumentem oraz fałszowania dokumentu, a jego starszy brat pomocnictwa w dokonaniu czynu zabronionego. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Matura z języka łemkowskiego: Tylko dwóch zdających

I na koniec ciekawostka. Był egzamin, do którego podeszło jedynie dwóch uczniów - pisemna matura z języka łemkowskiego, jako języka mniejszości etnicznej. Oboje z województwa dolnośląskiego; jeden w Lubinie, drugi w Głogowie. Maturzyści zdawali egzamin na poziomie podstawowym.

Maturę z łemkowskiego zdawała uczennica II LO im. Mikołaja Kopernika w Głogowie. Jak powiedziała PAP Danuta Piwowar, wicedyrektor tej szkoły, w liceum nie jest prowadzona nauka języka łemkowskiego. "Nasza uczennica ma korzenie łemkowskie i chciała sprawdzić się w tym języku. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły zdarzyło się, że mamy ucznia, który zdaje maturę z języka łemkowskiego" - powiedziała Piwowar.

Maturę z języka łemkowskiego zdawał również uczeń technikum z Zespołu Szkól nr 1 im. prof. Bolesława Krupińskiego w Lubinie.

W tym roku uczniowie zdawali też egzamin z języka kaszubskiego, wiedzy o tańcu czy historii muzyki. Wyniki abiturienci otrzymają 5 lipca. Wszystkie arkusze CKE, oraz odpowiedzi, jakie proponowali nasi eksperci znajdziecie w naszym raporcie specjalnym: Matura 2016: Arkusze i odpowiedzi

Czy jesteś mądrzejszy od maturzysty? Sprawdź!Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Matura 2016

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy