Nagrody Nobla 2014

Przyznano Nagrodę Nobla z literatury

Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury został uhonorowany w tym roku Patrick Modiano. Szwedzka Akademia wyróżniła go za "sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji".

W powieściach Modiano często obecny jest Paryż. 69-letni pisarz jest 11. laureatem literackiego Nobla z Francji. Na język polski przetłumaczono kilka jego powieści, m.in. "Nawroty nocy", "Ulica Ciemnych Sklepików", "Zagubiona dzielnica", "Przejechał cyrk".

Reklama

Tegoroczny laureat literackiego Nobla, Patrick Modiano, urodził się 30 lipca 1945 r. na przedmieściach Paryża. Jego ojciec był biznesmenem, matka - aktorką. Jako pisarz zadebiutował w 1968 powieścią "La Place de l’Étoile". W 1972 r. otrzymał nagrodę Akademii Francuskiej za powieść "Les Boulevards de ceinture". W 1978 r. zdobył kolejną prestiżową francuską nagrodę literacką - Nagrodę Goncourtów - za powieść "Ulica Ciemnych Sklepików" ("Rue des boutiques obscures").

Szwedzka Akademia w nocie biograficznej tegorocznego laureata podkreśla, że jego powieści często osadzone są realiach II wojny światowej i niemieckiej okupacji Francji. Powieści Modiano bywają ze sobą powiązane, jeden i ten sam bohater pojawia się w kilku książkach. Niektóre powieści jak "Dora Bruder" (1997) są oparte na faktach, bohaterką tej książki jest 15-letnia Żydówka ukrywająca się podczas wojny w Paryżu.

210 nominowanych

Na tajnej liście Szwedzkiej Akademii znalazły się w tym roku nazwiska 210 nominowanych. Wśród pisarzy typowanych do nagrody było kilku Polaków: Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk i Tadeusz Konwicki.

Cztery razy literacki Nobel trafił w ręce Polaków: w 1905 dostał go Henryk Sienkiewicz, w 1924 Władysław Reymont, w 1980 Czesław Miłosz, a w 1996 Wisława Szymborska. 

Kandydatury do literackiej Nagrody Nobla mają prawo zgłaszać - oprócz członków Akademii Szwedzkiej - między innymi profesorowie literatury, stowarzyszenia pisarzy oraz laureaci nagrody z poprzednich lat. W tym roku, część noblistów również skorzystała z tego przywileju.

Literacką Nagrodę Nobla w 2013 r. przyznano Alice Munro.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje