Reklama

Reklama

Nelson Mandela

Pogrzeb Nelsona Mandeli

O godzinie w wiosce Kunu w RPA rozpoczął się pogrzeb Nelsona Mandeli. To ostatnia część uroczystości, które trwają w Afryce od 5 grudnia, czyli od śmierci pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA.

W uroczystościach, które są mieszanką państwowego ceremoniału i rytuałów plemiennych, uczestniczy około czterech tysięcy osób. Wśród gości są m.in. afrykańscy prezydenci i brytyjski następca tronu, książę Karol.

Reklama

Nelson Mandela urodził się 18 lipca 1918 roku w Kraju Przylądkowym, dawnej prowincji RPA.

Jeszcze jako student prawa zaczął działalność na rzecz praw czarnoskórych mieszkańców swojego kraju. Wstąpił do Afrykańskiego Kongresu Narodowego i został przywódcą zbrojnego skrzydła organizacji.

Mandela spędził w więzieniu ponad 27 lat, a po wyjściu na wolność doprowadził do zniesienia segregacji rasowej w RPA. - On sprawił, że zrozumieliśmy, że nikt nie powinien być karany za kolor skóry oraz za okoliczności, w jakich się urodził - mówiła po śmierci Mandeli inna ikona walki o prawa człowieka, przywódczyni opozycji w Birmie Aung San Suu Kyi.

Nelson Mandela otrzymał Pokojowego Nobla, a po przejściu na emeryturę zaangażował się między innymi w walkę z AIDS. W ostatnich latach często chorował.

Zmarł 5 grudnia w swoim domu w Johannesburgu w otoczeniu rodziny. - Czułam się błogosławiona, będąc z nim do ostatniego tchnienia. Tylko nasza rodzina wie, co to dla nas znaczyło - mówiła niedawno była żona Mandeli, Winnie.

Nelson Mandela był laureatem wielu prestiżowych nagród. Poza Pokojowym Noblem, otrzymał także Order Uśmiechu, a magazyn "Time" przyznał mu w 1993 roku tytuł Człowieka Roku.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Nelson Mandela | mandela | pogrzeb Nelsona Mandeli

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje