Nagrody Nobla 2008

Laureaci Nagrody Nobla z medycyny

Przedstawiamy listę laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii od 1901 do 2007 roku.

2007 - Mario Capecchi (USA), Martin Evans (W. Brytania) i Oliver Smithies (USA);

Reklama

2006 - Andrew Z. Fire i Craig C. Mello (obaj z USA);

2005 - Barry J. Marshall i J. Robin Warren (obaj z Australli);

2004 - Richard Axel i Linda B. Buck (oboje USA);

2003 - Paul C. Lauterbur (USA) i sir Peter Mansfield (Wielka Brytania);

2002 - H. Robert Horvitz (USA), Sydney Brenner i John E. Sulston (obaj W. Brytania);

2001 - Leland H. Hartwell (USA), R. Timothy (Tim) Hunt i Paul M. Nurse - obaj W. Brytania;

2000 - Arvid Carlsson (Szwecja), Paul Greengard (USA), Eric Kandel (USA);

1999 - Guenter Blobel (USA);

1998 - Robert Furchgott (USA), Louis Ignarro (USA), Ferid Murad (USA);

1997 - Stanley Prusiner (USA);

1996 - Peter Doherty (USA), Rolf Zinkernagel (USA);

1995 - Edward Lewis (USA), Christiane Nusslein-Volhard (Niemcy), Eric Wieschaus (USA);

1994 - Alfred Gilman (USA), Martin Rodbell (USA);

1993 - Richard Roberts (W. Brytania), Philip Sharpp (USA);

1992 - Edmond Fischer (USA), Edwin Krebs (USA);

1991 - Erwin Neher (Niemcy), Bert Sakmann (Niemcy);

1990 - Joseph Murray (USA), Donnall Thomas (USA);

1989 - Michael Bishop (USA), Harold Varmus (USA);

1988 - James Black (W.Brytania), Gertrude Elion (USA); George Hitchings (USA);

1987 - Susumu Tonegawa (Japonia);

1986 - Stanley Cohen (USA), Rita Levi-Montalcini (USA);

1985 - Michael Brown (USA), Joseph Goldstein (USA);

1984 - Niels Kaj Jerne (W. Brytania), Georges Kohler (RFN), Cesar Milstein (Argentyna);

1983 - Barbara McClintock (USA);

1982 - Sune Bergstrom (Szwecja), Bengt Samuelsson (Szwecja), John Vane (W.Brytania);

1981 - David Hunter Hubel (USA), Roger Sperry(USA), Torsten Wiesel (USA);

1980 - Baruj Benacerraf (USA), Jean Dausset (Francja), George Snell (USA);

1979 - Allan McLeod Cormack (USA), Godfrey Newbold Hounsfield (W.Brytania);

1978 - Werner Arber (Szwajcaria), Daniel Nathans (USA), Hamilton Smith (USA);

1977 - Roger Guillemin (USA), Rosalyn Yalow (USA), Andrew Schally (USA);

1976 - Baruch Samuel Blumberg (USA), Daniel Charleton Gajdusek (USA);

1975 - David Baltimore (USA), Renato Dulbecco (USA), Howard Martin Temin (USA);

1974 - Albert Claude (BELGIA), Christian Rene DE Duve (USA), George Emil Palade (USA);

1973 - Konrad Zacharias Lorenz (Austria), Nikolaas Tinbergen (Holandia), Karl Von Frisch (Austria);

1972 - Gerald Maurice Edelman (USA), Rodney Robert Porter (W.Brytania);

1971 - Earl Wilbur Sutherland (USA);

1970 - Julius Axelrod (USA), Bernard Katz (W.Brytania), Ulf Von Euler (Szwajcaria);

1969 - Max Delbruck (USA), Alfred Day Herschey (USA), Salvador Edward Luria (USA);

1968 - Robert William Holley (USA), Har Gobind Khorana (USA), Marshall Warren Nirenberg (USA);

1967 - Ragnar Arthur Granit (Szwajcaria), Haldan Keffer Hartline (USA), George Wald (USA);

1966 - Charles Brenton Huggins (USA), Francis Peyton Rous (USA);

1965 - Andre Lwoff (Francja), Jacques Monod (Francja), Francois Jacob (Francja);

1964 - Konrad Emil Bloch (Niemiec z USA), Feodor Lynen (Niemcy);

1963 - John Carew Eccles (Zw. Australijski), Andrew Fielding Huxley (W.Brytania), Alan Lloyd Hodgkin (W.Brytania);

1962 - Francis Harry Compton Crick (W.Brytania), James Dewey Watson (USA), Maurice Harry Frederick Wilkins (W.Brytania);

1961 - Georg Von Bekesy (Węgier z USA);

1960 - BFrank Macfarlane URNET (Zw. Australijski), Peter Brian Medawar (W.Brytania);

1959 - Arthur Kornberg (USA), Severo Ochoa (Hiszpan z USA);

1958 - Georg Wells Beadle (USA), Joshua Lederberg (USA); Edward Lawris Tatum (USA);

1957 - Daniel Bovet (Szwajcar z Włoch);

1956 - Andre Frederic Cournand (Francuz z USA), Werner Forssmann (Niemcy), Dickinson Richards jr.(USA);

1955 - Axel Hugo Theodor Theorell (Szwecja);

1954 - John Franklin Enders (USA), Thomas Huckle Weller (USA), Frederick Chapman Robbins (USA);

1953 - Fritz Albert Lipmann (Niemiec z USA), Hans Adolf Krebs (Niemiec z W. Brytanii);

1952 - Selman Abraham Waksman (USA);

1951 - Max Theiler (USA);

1950 - Philip Showalter Hench (USA), Edward Calvin Kendall (USA) Tadeus Reichstein (Szwajcaria);

1949 - Walter Rudolf Hess (Szwajcaria); Antonio Caetano de Abreu Freire Egas Moniz (Portugalia);

1948 - Paul Hermann Muller (Szwajcaria);

1947 - Carl Ferdinand Cori (Czech z USA), Gerty Theresa Cori (Czeszka z USA), Bernardo Alberto Houssay (Argentyna);

1946 - Hermann Joseph Muller (USA);

1945 - Ernst Boris Chain (Niemcy), Alexander Fleming (W.Brytania), Howard Walter Florey (W.Brytania);

1944 - Joseph Erlanger (USA), Herbert Spencer Gasser (USA);

1943 - Henrik Carl Peter Dam (Dania), Edward Adelbert Doisy (USA)

1940-1942 nagrody nie przyznano;

1939 - Gerhard Domagk (Niemcy);

1938 - Corneille Jean Heymans (Belgia);

1937 - Albert Szent-Gyorgyi (Węgry);

1936 - Henry Hallett Dale (W.Brytania), Otto Loewi (Niemiec z Austrii);

1935 - Hans Spemann (Niemcy);

1934 - George Richards Minot (USA), William Parry Murphy (USA), Georg Hoyt Whipple (USA);

1933 - Thomas Hund Morgan (USA);

1932 - Edgar Douglas Adrian (W.Brytania), Charles Scott Sherrington (W.Brytania);

1931 - Otto Heinrich Warburg (Niemcy);

1930 - Karl Landsteiner (Austria);

1929 - Christiaan Eijkman (Holandia), Frederick Gowland Hopkins (W.Brytania);

1928 - Charles Jules Henri Nicolle (Francja); 1927 - Julius Wagner- Jauregg (Austria);

1926 - Johannes Andreas Fibiger (Dania);

1925 - nagrody nie przyznano;

1924 - Willem Einthoven (Holandia);

1923 - Frederick Grant Banting (Kanada), John James Rickard Macleod (Szkot z Kanady);

1922 - Archibald Vivian Hill (W. Brytania), Otto Fritz Meyerhof (Niemcy);

1921 - nagrody nie przyznano;

1920 - Schack August Steenberg Krogh (Dania);

1919 - Jules Bordet (Belgia);

1915-1918 nagrody nie przyznano;

1914 - Robert Barany (Austria);

1913 - Charles Robert Richet (Francja);

1912 - Alexis Carrel (Francuz z USA);

1911 - Allvar Gullstrand (Szwecja);

1910 - Albrecht Kossel (Niemcy);

1909 - Emil Theodor Kocher (Szwajcaria);

1908 - Paul Ehrlich (Niemcy), Ilja Ilicz Miecznikow (Rosja);

1907 - Charles Louis Alphons Laveran (Francja);

1906 - Santiago Ramon y Cajal (Hiszpania), Camillo Golgi (Włochy);

1905 - Robert Koch (Niemcy);

1904 - Iwan Piotrowicz Pawłow (Rosja);

1903 - Niels Ryberg Finsen (Dania);

1902 - Ronald Ross (W.Brytania);

1901 - Emil Adolf Von Behring (Niemcy).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy