"Dwa, trzy lata, potem do domu Ojca". Pontyfikaty w liczbach

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że zamierza pójść w ślady swego poprzednika i przejść na "emeryturę". Papież wyjaśnił, że, gdy nadejdzie ten moment, poszuka odpowiedzi w modlitwie i uczyni to samo, co Benedykt. Czy decyzja głowy kościoła jest zadziwiająca?

W dziejach papiestwa istniały zarówno bardzo długie pontyfikaty, jak i takie, które trwały 5 dni. Jednym z rekordzistów jest Jan Paweł II. Papież Polak sprawował urząd przez 26 lat. Dłużej kościołem rządził tylko Pius IX. Jego pontyfikat trwał ponad 31 lat.

Reklama

Również wiek papieży był zupełnie różny. Najstarszy papież w historii kościoła to żyjący na przełomie VI I VII wieku Agaton. W chwili objęcia papieskiego tronu miał ponad 100 lat. Jego godnym następcą jest Leon XIII, który zmarł w wieku 93 lat.  Najmłodszym w czasie wyboru na głowę Kościoła był Jan XII, który miał wówczas zaledwie 18 lat.

Papież Franciszek  z humorem mówi o zakończeniu pontyfikatu.  - Jeszcze dwa, trzy lata, potem - do domu Ojca - zażartował w rozmowie z dziennikarzami.

JB

Dowiedz się więcej na temat: papież | Franciszek | papież Franciszek | pontyfikat | historia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne