Reklama

Reklama

Ekspert: Zmiana papieża bez wpływu na kanonizację Jana Pawła II

Abdykacja Benedykta XVI i wybór nowego papieża Franciszka nie będą miały wpływu na przebieg procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II - ocenił w rozmowie z PAP były pracownik Kongregacji ds. Kanonizacyjnych jezuita o. Hieronim Fokciński z Rzymu.

O. Fokciński podkreślił, że przebieg procesu kanonizacyjnego zależy od pracy kongregacji. - Papież niczego nie przyspiesza, ani nie opóźnia. Konieczne jest zebranie dokumentów i ich analiza. Mogę powiedzieć to w oparciu o własne wieloletnie doświadczenia - powiedział o. Fokciński.

Reklama

- Zdarzało się, że otrzymywaliśmy zapytania o jakiś proces beatyfikacyjny lub kanonizacyjny, ale nie było ponagleń - dodał.

Były pracownik Kongregacji ds. Kanonizacyjnych podkreśla, że nowy papież potrzebuje czasu na zapoznanie się z dokumentacją procesu. O. Fokciński zaznacza, że nie będzie to miało wpływu na jego przebieg.

Były sekretarz Jana Pawła II i Benedykta XVI metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki mówił w lutym PAP, że kanonizacja papieża Polaka jest możliwa nawet jesienią tego roku.

W Kongregacji ds. Kanonizacyjnych została już złożona cała dokumentacja w sprawie cudu uzdrowienia za pośrednictwem Jana Pawła II. Abp Mokrzycki podkreślił, że na przestudiowanie wiarygodności i autentyczności cudu uzdrowienia "nie potrzeba aż tak wiele czasu". Dodał, że analiza cudu zostanie przeprowadzona w najbliższych miesiącach.

Jorge Maria Bergoglio, który w środę został wybrany papieżem i przyjął imię Franciszek, był mianowany kardynałem przez Jana Pawła II.

Papież z Polski 1 maja 2011 r. został ogłoszony błogosławionym przez swojego następcę Benedykta XVI.


Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Jan Paweł II | papież Franciszek | kanonizacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy