Reklama

Reklama

Lombardi: Przeżywamy piękne chwile

- Spodziewaliśmy się tego, że w pierwszych głosowaniach nie uda się wybrać nowego papieża - przyznał podczas konferencji prasowej ks. Federico Lombardi, rzecznik Watykanu.

Rzecznik Watykanu podkreślał, że od czasu abdykacji Benedykta XVI "przeżywamy przepiękne chwile". - W najbliższych godzinach lub dniach nastąpi wybór papieża. Na placu św. Piotra gromadzą się tłumy wiernych, którzy oczekują na wybór następcy Benedykta XVI. To piękny widok - mówił.

Reklama

Na konferencji prasowej ksiądz Lombardi poinformował, że Benedykt XVI ogląda z wielką uwagą w telewizji wszystkie transmisje.

We wtorek rano emerytowany papież obejrzał mszę pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru papieża, odprawioną w Bazylice Świętego Piotra. Obserwował też transmisję z wejścia kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej przed rozpoczęciem konklawe.

Watykański rzecznik, pytany, czy możliwa jest inauguracja nowego pontyfikatu we wtorek 19 marca, w uroczystość świętego Józefa, patrona Kościoła powszechnego, odpowiedział, że to "dobra hipoteza".

Ponadto stwierdził, że pojawienie się czarnego dymu po trzech pierwszych głosowaniach we wtorek i środę to rzecz "bardzo normalna". - To nie jest znak żadnych podziałów - podkreślił ks. Lombardi, dodając, że spodziewano się takiego przebiegu początku wyboru papieża.

Wyjaśnił też dziennikarzom w związku z kierowanymi do niego pytaniami, że czarny dym, obwieszczający brak wyboru papieża, uzyskuje się w elektronicznie sterowanym piecu, stojącym w Kaplicy Sykstyńskiej dzięki specjalnemu wkładowi chemicznemu, który wypala się w ciągu 5 minut.

Czarny dym "nie przysporzył żadnych problemów ani freskom Michała Anioła, ani nie odbił się na zdrowiu kardynałów" - zapewnił z uśmiechem ks. Lombardi.

Pytany o happening roznegliżowanych aktywistek z grupy Femen, urządzony na placu przed bazyliką watykańską w dniu inauguracji konklawe, rzecznik odparł: "Mam nadzieję, że się nie przeziębiły".

- Wydaje mi się, że ludzie na placu byli bardziej zainteresowani dymem - zauważył.

CZYTAJ NA INTERIA360: Konklawe kompromisu

Dowiedz się więcej na temat: papież | Nowy papież | Watykan | Religa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje