Reklama

Reklama

Papież Franciszek do wiernych: Dziękuję wam za przyjęcie

W swym pierwszym przemówieniu zaraz po wyborze na konklawe papież Franciszek podziękował z balkonu bazyliki watykańskiej wiwatującym dziesiątkom tysięcy ludzi za serdeczne przyjęcie.

Nowo wybrany papież Franciszek pokazał się światu na balkonie  Bazyliki Świętego Piotra. Jorge Maria Bergoglio jest pierwszym w dziejach Kościoła papieżem z Ameryki Południowej.

Reklama

"Bracia i siostry, dobry wieczór" - takie były pierwsze słowa nowego papieża.

Franciszek ma 76 lat, był do tej pory arcybiskupem Buenos Aires. Wezwał wiernych do modlitwy za emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Faworyt z 2005 roku

Kard. Bergoglio był jednym z faworytów na konklawe w 2005 roku.

Po tym, gdy nowy papież poprosił o modlitwę za siebie, sam pochylił się i w ciszy odmawiał modlitwę z wiernymi.

Błogosławieństwo Urbi et Orbi

- Dobranoc i dobrego odpoczynku - zakończył papież swe wystąpienie po włosku.

Udzielił też błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Prostota i skromność

Żadnej czerwonej peleryny, tylko prosta biała sutanna i piuska, papieskie minimum - oto skromny styl papieża Franciszka, zaprezentowany przez niego, gdy wyszedł na balkon bazyliki watykańskiej po wyborze na konklawe.

Zauważono, że nowy papież założył stułę tylko na czas błogosławieństwa Urbi et Orbi, po czym zdjął ją i oddał jednemu z ceremoniarzy.

W pierwszych komentarzach podkreśla się, że są to już wyraźne znaki, że Franciszek wybrał linię skromności i prostoty. Mimo że dla papieża przygotowano aksamitną pelerynę, nie założył jej.

Dowiedz się więcej na temat: papież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy